Straż Miejska podsumowała 2017 rok

Straż Miejska w Częstochowie w 2017 roku na terenie miasta interweniowała łącznie 45449 razy. Część działań została podjęta w związku ze zgłoszeniami od mieszkańców. Dyżurni Straży Miejskiej odebrali 21392 telefonicznych zgłoszeń od mieszkańców, co stanowi prawie połowę interwencji. Miejski monitoring pomógł prawie 2385 razy. Funkcjonariusze częstochowskiej Straży Miejskiej w 2017 roku zastosowali 31514 pouczeń, ostrzeżeń lub innych środków oddziaływania wychowawczego. Dla sprawców „najpoważniejszych” wykroczeń strażnicy miejscy wypisali 7348 mandatów oraz wszczęli 1718 postępowań o podejrzenie popełnienia wykroczenia. Średnio na 4 interwencje jedna kończy się w postępowaniu mandatowym.

21392 interwencje odbyły się na telefoniczny wniosek mieszkańców. Najwięcej telefonicznych zgłoszeń od mieszkańców dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego (8530 przypadków). W 2017 roku operatorzy miejskiego monitoringu ujawnili 2385 zdarzeń, w których interweniowały służby. Aż 1951 z 2385 zdarzeń zrealizowali częstochowscy strażnicy miejscy.

Częstochowska Straż Miejska przekazała w 2017 roku Policji 285 spraw. Ponadto strażnicy miejscy doprowadzili do izby wytrzeźwień OPOPA lub do miejsca zamieszkania 2695 osób. 1486 osób częstochowscy strażnicy miejscy doprowadzili do przytuliska lub też wzywali do tych osób Pogotowie Ratunkowe. W ramach realizacji ustawowych obowiązków na terenie miasta zabezpieczono częstochowscy strażnicy miejscy zabezpieczyli 212 imprez publicznych, zgromadzeń, uroczystości patriotycznych i religijnych. Na uwzględnienie zasługuje zabezpieczenie szczytu pielgrzymkowego gdzie strażnicy miejscy łącznie podjęli 1246 interwencji.

W 2017 roku częstochowska Straż Miejska przeprowadziła łącznie 44 spotkania w ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych w szkołach, przedszkolach i placówkach opieki pozaszkolnej w tym 42 spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz 2 spotkania z seniorami. Wzięły w nich udział 3823 osoby w tym 3753 dzieci i młodzieży. Tematy prowadzonych zajęć: „Chemiczna regulacja uczuć – zagrożenia i pułapki”, „Odpowiedzialność prawna nieletnich”, „Nie reagujesz – akceptujesz”, „Alkohol i inne używki – drogą donikąd”, „Bezpieczne wakacje 2017”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Stop przemocy w szkole”, „Cyberprzemoc (przy współpracy z doradcą Prezydenta Miasta Częstochowy ds. nowych technologii)”, „Kampania Białych Serc (przy współpracy z doradcą Prezydenta Miasta Częstochowy ds. nowych technologii oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Częstochowie)”, „Smog truje – dbaj o środowisko”, „Bezpieczna jazda na rowerze”, „Krucha wyobraźnia to kalectwo”.

W 2017 roku na terenie Częstochowy strażnicy miejscy przeprowadzili szereg akcji prewencyjnych, w wyniku których podjęli 2784 interwencji: m.in.: („Bezpieczny weekend”, „Bezpieczny parking i osiedle”, „Bezpieczna Częstochowa” „Bezpieczna dzielnica”, „Dni Częstochowy”, „Alkostop”, „Juwenalia”, „Frytka Off”, „Hip Hop Elements”, „Dni Samorządu”, „Bezpieczne Ferie”, „Bezpieczne Wakacje”).

W trakcie pełnionych służb częstochowscy strażnicy miejscy spostrzegli i przekazali odpowiednim instytucjom 2525 przypadków poważniejszych technicznych usterek i nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzeń użyteczności publicznej i innych (np. braki w oświetleniu, dziury w chodnikach, złamania drzew, niedrożne kanały etc.). Strażnicy miejscy zabezpieczyli też 33 miejsca przestępstw, katastrof lub innych podobnych zdarzeń albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem.

Strażnicy miejscy uczestniczyli w 2017 roku w 14 spotkaniach Rad Dzielnic. Zgłaszane przez mieszkańców problemy i wnioski na bieżąco wykorzystywano w planowaniu służb patrolowych.

Żródło (Straż Miejska)

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content