Straż Miejska służy mieszkańcom Częstochowy – Artur Kucharski w Poranku Radia Fiat

Zazwyczaj kojarzą nam się z karaniem mandatami i zakładaniem blokad na koła nieprawidłowo zaparkowanych w mieście samochodów. Jednak to nie jedyny zakres czynności częstochowskiej Straży Miejskiej. O bieżących działaniach służby mówił w Poranku Radia Fiat rzecznik prasowy Straży Miejskiej Artur Kucharski.
W okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza kiedy temperatura spada poniżej zera, wiele organizacji czy służb miejskich włącza się w pomoc osobom bezdomnym. Jak mówił Artur Kucharski – wśród nich nie mogło zabraknąć Straży Miejskiej:
– Straż Miejska i inne miejskie instytucje pomagają osobom bezdomnym i samotnym przetrwać ten trudny czas. Już od października, listopada strażnicy miejscy szczególnie w godzinach wieczornych kontrolują pustostany, altany, piwnice czy inne miejsca, gdzie wiedzą z doświadczenia, że tam gromadzą się osoby bezdomne. Strażnicy miejscy w godzinach wieczornych czy nocnych zaglądają tam i oferują osobom bezdomnym pomoc. Jeśli osoby bezdomne znajdują się pod wpływem alkoholu, to przewozimy je do Ośrodka Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi. Natomiast jeśli są trzeźwe, to oferujemy pomoc w postaci przewiezienia do ogrzewalni czy też do noclegowni. Natomiast gdy Mrozy są dwucyfrowe, to wówczas osoby dostają od strażników miejskich ciepłą zupę, ciepłą herbatę, koce, termofory czy też inne rzeczy, które pomogą przetrwać mroźne noce. Całą tą akcję koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, zaangażowani są również streetworkerzy, którzy też nam pomagają. Natomiast większość tej pracy nocnej wykonują strażnicy miejscy.
Jednym z działań całorocznych Straży Miejskiej jest dbałość o właściwą liczbę ogólnodostępnych miejsc parkingowych w mieście. Temu służy m.in. akcja usuwania tzw. wraków:
– Wraki są usuwane przez cały rok. Tam, gdzie mamy zgłoszenia, strażnicy miejscy badają sprawę, robią rozpoznanie, próbują się skontaktować z właścicielem pojazdu. Natomiast jeżeli takiego kontaktu nie ma, wtedy pojazd długotrwale nieużywany może być odholowany. W poprzednim roku mieliśmy ponad 110 interwencji. Na szczęście tylko 8 z nich zakończyło się odholowaniem pojazdu na parking strzeżony. Natomiast pozostałe 105 przypadków – udało się znaleźć właścicieli, którzy zobowiązali się do tego, że te pojazdy przestawią na inne, prywatne miejsca i zwolnią pożądane miejsca parkingowe. Więc tutaj tych pojazdów nie trzeba było odholować. Problem z miejscami parkingowymi głównie jest w zabudowie wielokondygnacyjnej. Tych pojazdów było zdecydowanie mniej niż teraz. Teraz na rodzinę przypadają dwa, trzy samochody, więc problem jest. Natomiast spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe też sobie jakoś z tym radzą. Najszybsza droga żeby odblokować pojazd jest taka, że to właściciel terenu musi taką informację przekazać do Straży Miejskiej w Częstochowie. Taka jest procedura.
Co ciekawe, Straż Miejska, chociaż jej funkcjonariusze noszą mundury, nie jest formacją stricte mundurową. Strażnicy Miejscy mają uprawnienia urzędników miejskich.
Poniżej pełna rozmowa z rzecznikiem prasowym częstochowskiej Straży Miejskiej Arturem Kucharskim.

 

Skip to content