Studia podyplomowe na kierunku oligofrenopedagogika. Dlaczego warto?

Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na oligofrenopedagogów, czyli specjalistów wspierających kształcenie dzieci z problemami rozwojowymi. Do wykonywania tego zawodu przygotowują studia podyplomowe na kierunku oligofrenopedagogika online. To okazja dla pedagogów oraz nauczycieli, którzy chcieliby się wyspecjalizować i tym samym podnieść swoje kwalifikacje. Na czym polegają studia z oligofrenopedagogiki i jak przebiegają studia?

Czym jest oligofrenopedagogika?

Oligofrenopedagogika jest działem pedagogiki specjalnej, która skupia się na rozwijaniu dzieci i młodzieży dotkniętej niepełnosprawnością intelektualną. Dotyczy także osób ze spektrum autyzmu. Zadaniem oligofrenopedagoga jest wdrożenie metod nauczania dostosowanych do potrzeb ucznia, które pomogą mu zdobyć samodzielność, przystosować się do życia społecznego i obrania niezbędnego wykształcenia, a w przyszłości – otrzymanie odpowiedniej pracy.

Studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki pomagają przyszłym specjalistom zdobyć kwalifikacje, takie jak: diagnozowanie i rozpoznawanie potrzeb uczniów; opracowywanie metod rozwojowych i edukacyjnych oraz ich realizacja wraz z mierzeniem wyników podopiecznych.

Oligofrenopedagogika – studia podyplomowe online. Na czym polegają?

W odróżnieniu od studiów licencjackich i magisterskich, studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki mają charakter kwalifikacyjny. Skupiają się na praktycznej nauce zawodu i przystosowują do pracy na danym stanowisku. Kierowane są do osób mających podstawowe wykształcenie pedagogiczne, dla których forma studiów podyplomowych jest uzupełnieniem wiedzy.

Gdzie można zrobić studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki? Jedną z uczelni oferującej ten kierunek jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Konkretnie jest to Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika). Więcej informacji na temat kierunku znajduje się tutaj: https://studia-online.pl/kursy/630.

Studia podyplomowe online, czyli w formie e-learningu, umożliwiają edukację z dowolnego miejsca. Wystarczy jedynie komputer z dostępem do internetu. Mogą do nich przystąpić nawet osoby z małych miejscowości lub aktywne zawodowo, które planują łączyć pracę z nauką. Kierunek realizowany jest w ciągu 3 semestrów, więc znacznie krócej, niż studia I lub II stopnia.

Gdzie mogą pracować specjaliści oligofrenopedagodzy?

Absolwenci studiów podyplomowych z oligofrenopedagogiki po otrzymaniu świadectwa zyskują uprawnienia zezwalające na pracę z dziećmi o specjalnych wymaganiach. Daje im to możliwość pracy w wielu placówkach, takich jak:

• szkoły podstawowe dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną;
• świetlicach szkolnych, internatach;
• ośrodkach rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych;
• poradniach psychologiczno-pedagogicznych;
• wszelkich placówkach realizujących program rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy skupiający się na osobach z ograniczeniami intelektualnymi.

Istnieje również możliwość otworzenia poradni bądź gabinetu w ramach własnej działalności.

Skip to content