Studenci Politechniki Częstochowskiej zajęli 11 miejsce w prestiżowym konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge 2022. W naukowych zmaganiach wzięło udział 99 ekip z całego świata. O wyprawie do Stanów Zjednoczonych studenci Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn Politechniki opowiadali w siedzibie swojej Uczelni 14 czerwca.

Sukcesu gratulował studentom prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Jerzy Wysłocki:

– Jest to młody zespół, który zdobywa doświadczenie. Wśród 99 zespołów Częstochowa zajęła 11 miejsce. To naprawdę ogromny sukces, z którego bardzo się cieszymy.

Z wyniku częstochowskich studentów cieszy się również opiekun koła naukowego dr hab. inż. Dawid Cekus. Jak tłumaczy – już samo zakwalifikowanie się do finału konkursu stanowi powód do wielkiej dumy:

– Są to studenci I i II roku, dla których konkurs był pierwszą „misją na Marsa”. Przygotowania zaczynają się praktycznie po poprzednim konkursie, dlatego teraz rozpoczynamy już kolejne.

Liderem zespołu PCz Rover Team jest Cezary Kołodziejek, który wspomina wyprawę do Stanów Zjednoczonych jako wspaniały, ale jednocześnie bardzo pracowity czas:

– Każdego dnia rozwiązywaliśmy pojawiające się w łaziku problemy. Jest to normalne w sprawach mechanicznych. Jestem zadowolony z tego, jak zespół się zaprezentował. Wszyscy bardzo ciężko pracowali.

Konkurs łazików marsjańskich trwał od 1 do 4 czerwca na pustyni w stanie Utah. W tegorocznych finałach zawodów wzięło udział 36 zespołów z 10 krajów. Polskę, oprócz Politechniki Częstochowskiej, reprezentowały drużyny z AGH Space System, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Politechniki Wrocławskiej.

Galeria: Politechnika Częstochowska, studenci, łazik marsjański/fot. Radio Fiat

ABK

Skip to content