„Odpady to też zasoby – Zielony ład” – tak nazwano projekt Studenckiego Koła Naukowego GenelnUse z Wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej, który dofinansowany został przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach pierwszej edycji konkursu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. W ramach prowadzonych badań studenci realizują 4 zadania odpowiadające na realne potrzeby gospodarki obiegu zamkniętego.

Koło Naukowe GenelnUse działa w częstochowskiej Uczelni już od 5 lat. Skupia studentów przede wszystkim z takich kierunków jak: inżynieria środowiska oraz biotechnologia. – Działamy bardzo prężnie, podejmując wiele ważnych kwestii – mówi dr hab. Anna Grobelak, profesor Politechniki Częstochowskiej:

– W tym roku mamy w kole dosyć liczną grupę ok. 30 osób. Są to studenci z różnych lat – zarówno z pierwszego roku, jak i II stopnia. Przychodzą też nowe osoby ze „świeżymi” pomysłami. W projekcie, który obecnie realizujemy próbujemy maksymalizować odzysk materiałowy, energetyczny w środowisku, technologiach. Skupiamy się na tym, aby poprawić wydajność technologii środowiskowych.

W ramach projektu studenci realizują 4 zadania. Jednym z nich jest oczyszczanie ścieków przy pomocy wyhodowanych pod wpływem naświetlania fotogranul tlenowych, czyli skupisk sinic oraz glonów. Kolejnym zadaniem jest bioługowanie, oznaczające opracowanie podstaw nowej technologii odzysku koagulantu żelazowego i wytworzonej biomasy. W ramach prowadzonych badań studenci Politechniki Częstochowskiej poszukują również szybkich i łatwych testów diagnostycznych, ułatwiających identyfikację w środowisku mikroplastiku. Więcej na ten temat mówi Marek Klimasz:

– Zajmujemy się plastikiem bardzo drobnej frakcji, która ma poniżej 1 mm i obecna jest w wodzie oraz glebie. W projekcie staramy się wykorzystywać różne gatunki dżdżownic, aby sprawdzać stężenie plastiku w glebie.

Czwartym z realizowanych zadań jest utylizacja odpadów z tworzyw sztucznych za pomocą owadów oraz skąposzczetów. O szczegółach mówi Radosław Pluta:

– Zajmuje się biodegradacją tworzyw sztucznych. Firmy, które zajmują się usuwaniem odpadów, składują styropian na wysypiskach. Niestety będzie on zalegał tam przez setki, a nawet tysiące lat. Poza tym pod wpływem słońca styropian się utlenia i zatruwa środowisko. Moje robaki świetnie sobie ze styropianem radzą, zjadając go.

W zadaniu Radosław Pluta użył 413 sztuk skąposzczetów, które przez 3 miesiące mogą skonsumować kostkę styropianu o wymiarach 10×10 cm.

Program ministerialny „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” ogłoszony został przez ministerstwo jesienią 2021 roku jako wsparcie dla działających w uczelniach studenckich kół naukowych. Projekty oceniane były m.in. pod kątem przewidywanych rezultatów, użyteczności, znaczenia dla rozwoju społecznego kraju lub regionu, a także zasięgu oddziaływania.

Wśród wybranych projektów znalazły się m.in. roboty autonomiczne, łaziki marsjańskie, projekt farmy hydroponicznej, satelita oraz rakieta.

ABK

Skip to content