Sukcesy częstochowskich szachistów

Uczniowski Klub Sportowy „Hetman” z Częstochowy może pochwalić się kolejnymi sukcesami swoich podopiecznych. Podczas Mistrzostw Śląska Juniorów w Szachach Szybkich miejsca na podium (w określonych grupach wiekowych) zdobyło aż trzech zawodników.

Pierwsze miejsce w kategorii do lat ośmiu zdobyła Zuzanna Kamińska. O sukcesach młodej szachistki informowaliśmy, gdy zdobyła tytuł Mistrzyni Polski Młodziczek w Szachach Błyskawicznych, pokonując starsze od siebie rywalki. Jak mówił jej tata – w domu rodzinnym szachownica była od zawsze.

– Zuzi bardzo spodobała się gra w szachy, dlatego zaczęliśmy uczyć się sami. Oczywiście trudno to nazwać typową nauką, ponieważ przypomina to bardziej zabawę. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Najważniejsze, że Zuzia to lubi.

Zuzanna Kamińska nie jest jedyną utalentowaną zawodniczką klubu „Hetman”. Podczas Mistrzostw Śląska Juniorów w Szachach Szybkich tytuł zwycięzcy otrzymał także Kamil Kaliszuk. Drugi na podium był Wiktor Golis. Obie nagrody zawodnicy zdobyli w swoich kategoriach wiekowych. Niektóre z sukcesów pozostałych członków UKS „Hetman” przedstawia Elżbieta Pyrkosz, założycielka oraz wieloletnia prezes klubu.

– Bardzo młodym i utalentowanym zawodnikiem jest 9-letni Borys Witczak. Na swoim koncie ma 1 miejsce w Mistrzostwach Śląska Juniorów do lat 9. w szachach klasycznych, 2 miejsce w Wojewódzkich Mistrzostwach Młodzików do lat 10. czy 1. miejsce w otwartym mikołajkowym turnieju w Pawłowicach wśród uczniów klas 1-8.

Emilia Egeman – 14-latka, która zdobyła brązowy medal na szachownicy juniorki młodszej DMP Juniorów. Awansowała do finału Mistrzostw Polski Juniorek do lat 16. w 2021 z racji wysokiej pozycji na liście rankingowej.

Agnieszka Kokot – 13-latka, która zdobyła 1. miejsce w Mistrzostwach Śląska Juniorek do lat 13. w szachach klasycznych, 1. miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Juniorek do lat 13. w Węgierskiej Górce, awans do Mistrzostw Polski Juniorek do lat 14.

Sandra Orlik – 18-latka, zdobyła brązowy medal na szachownicy juniorki starszej w DMP Juniorów, 14. miejsce w szachach szybkich i 17 miejsce w szachach klasycznych. Potwierdziła przynależność do ścisłej czołówki.

Częstochowski „Hetman” powstał przy Szkole Podstawowej nr 33 i młodych szachistów szkoli już ponad dwie dekady. Działalność klubu stale jest doceniana. Na początku grudnia środki na zakup książek szkoleniowych przeznaczyła europoseł Beata Kempa.