Sukcesy młodzieży w taekwondo

Fot. Droga Smoka Taekwondo/fb

Trzech zawodników, siedem walk i trzy medale. Tak w skrócie opisać można wyjazd częstochowskiej młodzieży na Puchar Polski w Taekwondo Olimpijskim. Efekty listopadowych zawodów to jedynie część z odnoszonych sukcesów.

Młodzi zawodnicy z klubu sportowego „Droga Smoka Taekwondo” trenują godzinami, aby w sztuce walki być najlepszymi. Determinację w osiągnięciu zamierzonego celu oraz ducha walki o sukces niedawno pokazali w stolicy Polski, o czym mówi trener Łukasz Mielan.

– Puchar Polski w Taekwondo Olimpijskim odbył się w Warszawie w dniach 27-29 listopada bieżącego roku. Nasz klub reprezentowało trzech zawodników. Byli to Natalia Dobrzańska, Antoni Gliński oraz Kacper Dobrzański. Łącznie nasi zawodnicy odbyli siedem walk i zdobyli trzy medale. Natalia w kategorii Kadet otrzymała III miejsce. Antoni w kategorii Kadet zdobył II miejsce, natomiast Kacper Dobrzański w kategorii Junior III miejsce. Natalia i Kacper debiutowali w swoich kategoriach wiekowych, więc ich sukcesy cieszą podwójnie.

Sukcesy na turnieju w Warszawie to nie pierwsze osiągnięcia młodych zawodników. Przykładowo, Kacper Dobrzański może pochwalić się m.in. trzecim miejscem w Pucharze Świata, organizowanym w Hamburgu. Z powodu Covid-19 większość zawodów sportowych została jednak odwołana, a dzieci i młodzież muszą trenować przede wszystkim samodzielnie – utrwalając nabyte już umiejętności.

– Sztuki walki to nie tylko dobra aktywność fizyczna. Uczą samokontroli, cierpliwości, dyscypliny, opanowania emocji i pewności siebie. Obecnie dzieci nie są tego uczone. Przyzwyczaja je się, że wszystko przychodzi z łatwością, bez wysiłku. Sport uczy tego, że na prawdziwy sukces trzeba sobie zapracować. Oprócz tego zajęcia to też świetne miejsce do nawiązywania przyjaźni.

Taekwondo to przede wszystkim sztuka samodyscypliny, a regularność treningów sprzyja rozwojowi własnego ciała i umysłu. Nazwa dyscypliny składa się z trzech członów, zaczerpniętych z języka chińskiego. Tae (tái) to stopa, kwon (quán) – pięść, a do (dào) oznacza drogę. Taekwondo oznacza więc sztukę walki stopami i pięściami. Czas jej intensywnej popularyzacji to druga połowa XX wieku.

ABK