Fot. gov.pl

Rok temu w skrajnym ubóstwie żyło 4,2% Polaków. Choć to mniej niż w latach poprzednich, problem wciąż istnieje. Każdy z nas może wesprzeć potrzebujących, włączając się w świąteczne zbiórki odzieży i żywności.

Osoby starsze, chore, niepełnosprawne, samotni rodzice – wielu z nich codziennie boryka się z dylematem zapłacenia rachunków, czy też zakupu leków i jedzenia. Kryzys spowodowany Covid-19 dodatkowo pogłębił ich trudności, powodując znaczne pogorszenie się sytuacji materialnej. Są jeszcze ci, którzy nie mają dachu nad głową. Święta Bożego Narodzenia to czas wybaczania, dobroci i dostrzegania ludzkich problemów, a co za tym idzie – organizowania akcji charytatywnych. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza więc do udziału w zbiórce odzieży i żywności, która trwa od 15 listopada do 20 grudnia.

– Zbiórka nawiązuje do Światowego Dnia Ubogich, ale rozciągnięta jest w czasie. Chcemy pomagać ubogim i bezdomnym przez cały okres jesienno-zimowy. Zbieramy czapki, skarpety, ciepłą odzież. Zależy nam na produktach nowych, dobrej jakości. Jednocześnie mogą to być artykuły żywnościowe oraz chemiczne. Zbiórka przeniosła się z marketów do miejsc, w których jeszcze możemy być, takich jak np. nasza siedziba. Produkty można też zostawiać w parafiach w specjalnym kartonie.

Caritas zachęca też do przygotowania prezentów świątecznych dla podopiecznych Domu Małego Dziecka przy ul. Kazimierza w Częstochowie. Słodycze i zabawki przynosić można do Biura Wolontariatu przy ul. Staszica do, 5 grudnia. Chętni mogą też pomóc poprzez zbiórkę „Tak. Pomagam”, która odbędzie się 4 i 5 grudnia w godz. 9.00 – 18.00 w wybranych sklepach z terenu archidiecezji częstochowskiej. Caritas zachęca, aby do koszyków wrzucać głównie produkty z długim terminem ważności, takie jak makaron, kasza, ryż czy słodycze.

Świąteczną zbiórkę produktów spożywczych prowadzi również Bank Żywności. W tym roku trwać będzie od 23 do 28 listopada pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”, tłumaczy prezes Norbert Kępiński.

– Najważniejsze, że tegoroczna Świąteczna Zbiórka Żywności się odbędzie. Niestety na innych zasadach. Z powodu koronawirusa nie będzie wolontariuszy. W sklepach stać będą kosze z oznaczeniem Banku Żywności. Prosimy o wrzucanie do nich artykułów żywnościowych, głównie z długą datą ważności. Banki Żywności uruchomiły również sklep online: www.zbiorkazywnosci.pl dla wszystkich, którzy chcieliby pomóc poprzez wpłatę darowizny.

Pomoc dla osób potrzebujących zapewnia też Fundacja dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II w Częstochowie, o czym mówi prezes Grzegorz Nienartowicz.

– Nasi podopieczni potrzebują przede wszystkim żywności. Chodzi o produkty spożywcze z wydłużoną datą ważności. Sypkie takie jak np. kasza, ryż, cukier czy słodycze. Zbieramy również artykuły chemiczne i higieniczne (środki czystości czy tzw. chemię gospodarczą). Wszelkie informacje znajdują się na profilu Facebook Fundacji dla Życia i Rodziny. Można się z nami skontaktować również telefonicznie, dzwoniąc na numer 797-252-696 lub przez wysłanie SMS. Zapraszamy wszystkich do wsparcia naszych działań. Jesteśmy chętni do odebrania przygotowanych paczek w dowolnym miejscu.

Przypomnijmy, że od 14 listopada w Polsce trwa również „Szlachetna Paczka”. Program społeczny, który polega na współpracy darczyńców i wolontariuszy. Jedni kupują produkty, drudzy tworzą rozwiązania systemowe, które umożliwiają przekazanie ich potrzebującym – wyjaśnia Natalia Staniewska, koordynator ds. promocji na terenie województwa śląskiego.

– Szlachetna Paczka jest akcją pomocową, której celem jest trwałe wyciąganie ludzi z biedy. Nasi wolontariusze udają się do konkretnych rodzin na bardzo obszerne wywiady. Na tej podstawie decydujemy, kto i jaką paczkę powinien otrzymać. Przekazujemy te paczki w tzw. „Weekend Cudów”, czyli 12 i 13 grudnia, a później jeszcze przez dobre kilka miesięcy. Pracujemy z tymi osobami, aby miały szansę zmienić swoje życie na lepsze. W „Szlachetnej Paczce” przygotowujemy bardzo zindywidualizowaną pomoc. W większości zgłaszana jest nam potrzeba zakupu produktów żywnościowych, ale również są to np. pralki, lodówki czy kuchenki. Rzeczy, które potrzebuje dana rodzina. Wszystko zależy oczywiście od możliwości finansowych darczyńców.

Nie każdy ma swój dom, rodzinę, przyjaciół czy znajomych. Niektórzy życie prowadzą na ulicy, przez co narażeni są na poważne konsekwencje zdrowotne. Święta Bożego Narodzenia to czas pojednania i miłosierdzia. Moment, kiedy mamy szansę na zrobienie dobrego uczynku. Dla nas niewiele, dla innych znaczy ogrom. Kierujmy się więc słowami św. Jana Pawła II, który powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

ABK

Skip to content