4 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt. To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na sytuację zwierząt, które z różnych przyczyn pozbawione zostały opieki człowieka.

Bezdomne zwierzaki, oprócz miłości i poświęconego czasu, mają także fizyczne potrzeby. O tym, jak można wspierać podopiecznych częstochowskiego schroniska, mówi Marta Pasieka, inspektor:

– W schronisku brakuje karmy dobrej jakości. Warto przywieźć jej mniej, ale dobrej jakości. Można nas wesprzeć także wirtualną adopcją, zostać wolontariuszem. Opcji na pomoc jest bardzo dużo.

Warto rozważyć także adopcję bezdomnych zwierzaków. Decyzja ta powinna być jednak przemyślana i podyktowana dobrem takiego czworonoga. Jak wygląda procedura adopcyjna w częstochowskim schronisku?

– Kilka lat do tyłu można było wybrać pieska i w ten sam dzień go zabrać. Pewne sytuacje wymusiły na nas zaostrzenie tej procedury. Osoby, które chcą mieć nowego pupila, muszą wypełnić ankietę, potem wizyta przedadopcyjna. Gdy zapadnie pozytywna opinia, można zabrać zwierzę do domu. Następnie odbywa się wizyta kontrolna, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych został ustanowiony w 2010 roku w Holandii. Wówczas holenderskie organizacje pozarządowe, działające na rzecz zwierząt bezdomnych, zorganizowały konferencję, na której omówiono kwestię pupili pozostawianych bez opieki.

LN

Skip to content