Światowy Dzień Chorego

Dzisiaj obchodzimy 28. Światowy Dzień Chorego. Osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny modlili się podczas dzisiejszej Eucharystii w parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Papież Jan Paweł II 13 maja 1992 roku. Od tamtej pory, 11 lutego, we wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, wierni modlą się w intencji osób cierpiących. Święty Jan Paweł II chciał podkreślić rolę Maryi jako Uzdrowicielki. O istocie Światowego Dnia Chorego mówi abp Wacław Depo.

– Cierpienie jest wpisane w ludzką naturę. Człowiek z cierpieniem i przemijaniem się spotka prędzej czy później. Aby uzasadnić przechodzenie przez różne stany naszego życia, trzeba znaleźć przewodnika – a jest nim Jezus Chrystus. Oczekuje, żeby błogosławić i zmniejszyć niesiony przez nas ciężar – abyśmy potrafili iść przejść przez życie, niosąc własny krzyż.

Miejscem uroczystości w Archidiecezji Częstochowskiej był kościół św. Wojciecha BM, podczas której abp Wacław Depo skierował do wiernych słowa homilii. We Mszy św. uczestniczyły dziesiątki osób, a wśród nich podopieczni Katolickiego Ruchu Dobroczynnego Betel. Jak mówi ks. Mariusz Sztaba, duchowy opiekun Ruchu – Światowy Dzień Chorego jest wyjątkowy, ponieważ modlitwa odbywa się w intencji każdego człowieka.

– Żartobliwie można powiedzieć, że są dwie grupy ludzi – chorzy i jeszcze niezdiagnozowani. Ten dzień poświęcony jest wszystkim, którzy czują brak zdrowia, sił. Papież Franciszek przypomina w tym roku, ze Jezus jest tym, który zaprasza – „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). Tak rzeczywiście się dzieje, dlatego Światowy Dzień Chorego rozpoczynamy uroczystą Mszą św., ponieważ właśnie wtedy możemy spotkać się z żywym Chrystusem.

O tym, dlaczego niepełnosprawni co roku tak chętnie włączają się w modlitwę, mówi ks. Jacek Marciniec – duszpasterz osób chorych.

– Z jednej strony to jest wielka modlitwa, szukanie sił dla tych, którzy źle się mają. To patrzenie w stronę krzyża, ponieważ miłość Chrystusa przezwycięża cierpienie i daje nam światło nadziei. Z drugiej strony to podkreślanie godności osób cierpiących i wartości towarzyszenia im. Oni są skarbem Kościoła.

W 28. Światowy Dzień Chorego Jezus Chrystus kieruje zaproszenie do chorych, uciśnionych i biednych, którzy dotknięci ciężarem próby, potrzebują uzdrowienia. Podczas Mszy św. udzielany jest im sakrament namaszczenia chorych, a po modlitwie zapraszani są na specjalne spotkania.

ABK