W ramach obchodów Światowego Dnia FAS, w piątek, 8 września w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbędzie się konferencja nt. „FASD – Problem kliniczny i społeczny”.
Światowy Dzień FAS przypada 9 września. Dziewiątki w dacie mają wydźwięk symboliczny i odnoszą się do liczby miesięcy, przez które nienarodzone dziecko powinno być chronione od wszelkich zagrożeń zewnętrznych. Dzień ten ma na celu, uświadomienie przyszłym rodzicom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jak również zwrócenie uwagi całemu społeczeństwu na występowanie problemu spożywania alkoholu.

FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) FASD (Spektrum Poalkoholowych Uszkodzeń Płodu) to różnorodne nieprawidłowości zachodzące w procesie rozwoju dziecka w okresie płodowym, będące następstwem spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne. Charakteryzuje się fizycznym i umysłowym zaburzeniami wrodzonymi spowodowanymi piciem alkoholu przez ciężarną matkę. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka, które wymaga wówczas specjalistycznej diagnozy oraz wsparcia medycznego i środowiskowego.

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Częstochowie organizując konferencję, ma na celu propagowanie pierwotnej profilaktyki oraz wczesnego rozpoznawania tej jednostki chorobowej, która niestety z każdym rokiem powiększa dane statystyczne.
Zajęcia poprowadzą praktycy, pedagog Ilona Satława oraz pedagog Lilianna Ociepa.
Konferencja szkoleniowa „FASD – Problem kliniczny i społeczny” odbędzie się 8 września w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13, w godzinach 10.00 – 14.00

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content