uchodzcy

15 stycznia przypada 103. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Na tą okazję papież Franciszek wystosował specjalne orędzie, w którym podkreśla, że w pomocy uchodźcom powinny nam przyświecać trzy wskazówki – bronić, integrować i przyjmować trwałe rozwiązania. W tym dniu warto, również przypomnieć działania Caritas oraz Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, które na prośbę Konferencji Episkopatu Polski organizują pomoc uchodźcom.

Papież w swoim orędziu szczególną uwagę zwrócił na nieletni uchodźców i imigrantów. Najważniejszym zadaniem na najbliższy rok jest właśnie ochrona nieletnich przed wyzyskiem i współczesnym niewolnictwem

– Papież bardzo realistycznie podkreśla, że nie wystarczy tylko współpraca oparta na wymianie informacji, co często robią organizacje międzynarodowe, ale trzeba podjąć konkretne działania. W przeciwnym razie dzieci łatwo padają ofiarą ludzi bez skrupułów – pisze rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Nieocenioną pracę na rzecz pomocy uchodźców wykonują Caritas oraz Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

– W sytuacji kryzysu humanitarnego Konferencja Episkopatu Polski poprosiła Caritas oraz Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” o zorganizowanie pomocy uchodźcom. Obecnie coraz bardziej jest znany program Caritas „Rodzina Rodzinie”, który polega na pomocy rodzinom poszkodowanym w konflikcie syryjskim (więcej na stronie: www.rodzinarodzinie.caritas.pl). W tę akcję włączyli się biskupi polscy na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim, który otwiera listę darczyńców. Księża biskupi zachęcają parafie i diecezjan do wzięcia udziału w tym programie, który jest konkretną formą pomocy. Ponadto, już po raz kolejny, polscy biskupi we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” zorganizowali w drugą niedzielę listopada w swoich diecezjach zbiórkę funduszy na rzecz potrzebujących Syryjczyków. Dzięki hojności Polaków objęto pomocą tysiące osób, między innymi w osiedlach dla uchodźców – dodaje ks. Paweł Rytel-Andrianik.

źródło i foto: episkopat.pl

Skip to content