11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Jest to święto, które ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat choroby Parkinsona, ale przede wszystkim to dzień kiedy w sposób szczególny pochylamy się nad osobami dotkniętymi tą chorobą i ich bliskimi. Nie istnieje terapia przyczynowa, która zahamowałaby dalszy rozwój choroby. Stosowane leczenie objawowe pozwala pacjentom na optymalne funkcjonowanie przez wiele lat, a leki są dość drogie, co utrudnia minimalizowanie choroby – mówi Dariusz Kaczmarek, neurolog i dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. Klasyczne objawy zewnętrzne choroby Parkinsona to m.in. spowolnienie, sztywność mięśni, czy też drżenie kończyn w spoczynku. Leczenie opiera się najczęściej na uzupełnianiu dopaminy, której brakuje w ośrodkowym układzie nerwowym. W praktyce leczenie jest bardzo trudne.

Szacuje się, że w Polsce choruje ponad 80 tysięcy osób. Na świecie liczba z Chorobą Parkinsona sięga około 6 – 7 milionów. W 1997 r. Europejskie Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) ogłosiło Kartę Praw Osób Chorych na Chorobę Parkinsona.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content