Światowy Dzień Otyłości/fot. ncez.pl

Niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej to zmora XXI wieku, a najbardziej widocznym efektem takiego trybu życia jest otyłość. Eksperci alarmują, że polskie dzieci należą do niechlubnej grupy najszybciej tyjących w Europie. Temat nadmiernej wagi oraz związanych z nią problemów poruszany jest przede wszystkim 4 marca, podczas Światowego Dnia Otyłości.

Jeszcze kilka lat temu wśród Polaków powyżej dwudziestego roku życia aż 53% kobiet i 68% mężczyzn miało nadwagę. W przypadku dzieci było to 20% dziewcząt i 31% chłopców. Po upływie czasu prognozy nie są optymistyczne — szacuje się, że za cztery lata w Polsce otyłych będzie 26% dorosłych kobiet i 30% dorosłych mężczyzn. Dr Krzysztof Janik, gastronenterolog podkreśla, że problem nadmiernej wagi coraz częściej dotyczy dzieci:

– Ilość słodkich produktów, które zjadają dzieci, jest przerażająca. To pakowanie ogromnej ilości energii do brzucha po to, aby jej nadmiar został odłożony w tkance tłuszczowej. Często problem ten jest bagatelizowany. Według przeprowadzanych badań 15-20% dzieci i młodzieży ma problemy z ciśnieniem, co prowadzi do poważnej choroby nadciśnieniowej. Problem spowodowany jest nadmiernymi kilogramami. Jest też inna sprawa. Młodzi ludzie, którzy są otyli, mniej się ruszają. Brak aktywności fizycznej powoduje brak spalania kalorii oraz jeszcze większe tycie. To takie błędne koło. Konsekwencją są złe nastroje psychiczne i wytykanie palcem przez osoby wysportowane.

Jeśli nie zmienimy przyzwyczajeń żywieniowych, za kilka lat co czwarty mały Polak będzie otyły:

– Złe nawyki żywieniowe to obecnie prawdziwa zmora. Słodkie napoje, fast-foody, niekontrolowane przekąski – to plaga w sensie dietetycznym. Do tego dochodzą jeszcze zbyt obfite główne posiłki, które są tylko pod kontrolą smaku. Smakuje to jem – tak niestety nie można robić. Druga grupa to zbyt mała aktywność fizyczna. Proszę Państwa, siedzenie zabija.

Specjaliści podkreślają, że wraz z nadmiarem kilogramów wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwory oraz wiele innych groźnych chorób. Dodatkowo nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje problemu z układem krążenia. Dbajmy więc o siebie, ponieważ zdrowie jest tylko jedno.

ABK

Skip to content