Jak co roku, 17 maja obchodzimy Światowy Dzień Pieczenia. Choć nie każdy specjalizuje się w wyrobie domowych wypieków, to niemal każdy lubi się nimi delektować. Upiec można praktycznie wszystko – począwszy od pieczywa, poprzez mięso, na warzywach kończąc. No właśnie – czy aby na pewno kończąc?

Coraz większą popularnością cieszą się nieco bardziej nietypowe dania z piekarnika. Doskonały przykład stanowią zapiekane zupy krem, albo jednogarnkowe potrawy na bazie kasz, ryżu czy makaronu. W dniu tego nietypowego święta warto jest pochylić się nad własnymi nawykami żywieniowymi. Zdrowotny aspekt spożywania wyrobów piekarniczych omawia dietetyk, Monika Przystalska.

Wielu z nas uważa, że pieczenie potraw to naturalnie zdrowsza alternatywa dla smażenia. Czy na pewno tak jest? Wyjaśnia Monika Przystalska:
Zdecydowanie. Podczas pieczenia, żywność nie ma styczności z wysoką temperaturą spalanego tłuszczu, to bardzo ważne. Gdy smażymy, jedzenie brązowieje np. na oleju. Piekarnik natomiast, pozwala na tzw. „zamknięcie” potrawy, wskutek czego gotuje się ona w sosie własnym. Jeśli dodamy do tego warzywa, danie zyskuje na wartościach odżywczych i składnikach mineralnych. Pieczenie zawsze będzie o wiele zdrowszym wyborem niż smażenie.

Wszystkie decyzje podejmowane w kuchni mają wpływ na rentowność gotowania, ale również na nasze samopoczucie. Jeśli postanowimy zabrać się za pieczenie, powinniśmy pamiętać o zasadach zdrowego rozsądku, które ułatwią nam zadanie i zaoszczędzą cenny czas:
Musimy pamiętać o tym, aby nie piec zbyt długo. Za długie pieczenie wysuszy potrawę. Jeśli będziemy zamykać potrawę z mieszanką sezonowych warzyw, do tego dodamy dobre przyprawy i naturalne aromaty, np. świeże zioła, wyjdzie to na dobre układowi pokarmowemu. Piekarniki pozwalają nam przyrządzić kilka potraw jednocześnie. Dzięki technologii, możemy na kilku poziomach pieca poddawać obróbce różne dania, co znacząco skraca czas przygotowania posiłku. Często jest tak, że upieczone przez nas mięso służy też jako wędlina na kanapkę. To o wiele zdrowsza opcja niż pieczeń kupiona w sklepie.

Wbrew pozorom, wypiekamy w domach nie tylko chleby czy wędliny. Istnieje wiele pomysłów na pieczone potrawy, które mogą okazać się kulinarnym i zdrowotnym strzałem w dziesiątkę:
Piekarnik może służyć np. za sezonowy grill. W tym wypadku, polecam szaszłyki warzywne lub krewetkowe. Domeną Polaków jest to, że kojarzymy patelnię z przygotowaniem obiadu, zaś piekarnik z wypiekami na słodko. Nawet jeśli wykorzystujemy piekarnik tylko do ciast, to i tak idzie nam to na zdrowie. Ciasto jest wykonane przez nas, z własnych składników. Wówczas wypiekamy o wiele lepsze produkty niż te, które są dostępne w sklepach. Wyjdzie nam na zdrowie, kiedy zaprzyjaźnimy się z własnym piekarnikiem.

Pieczone potrawy okazują się być o wiele zdrowsze, niż żywność z patelni. Nie należy jednak tracić umiaru, nawet jedzenie z piekarnika może być ciężkostrawne i narazić nas na dyskomfort. O tym, jak zachować zdrowy rozsądek w pieczeniu, mówi Przystalska:
Jeżeli będą to chudsze, bardziej lekkostrawne mięsa z dodatkiem warzyw, to nawet osoby z niestrawnością wiele zyskają na tym posunięciu. Zdecydowanie lepszy będzie bowiem obiad przygotowany w piekarniku, niż usmażony na patelni.

Bez względu na preferencje kulinarne, na pierwszym miejscu zawsze powinniśmy stawiać własne zdrowie. Dzięki odpowiedzialnej i różnorodnej diecie, będziemy mogli cieszyć się doskonałym samopoczuciem każdego dnia, nie tylko od święta.

Źródło fotografii:
https://fajnegotowanie.pl/

A.O

Skip to content