Pomagać można na różne sposoby – niezależnie od szerokości geograficznej, kultury czy wyznania. Każdy gest ma znaczenie. O tych, którzy dobrocią dzielą się na co dzień pamiętamy przede wszystkim 19 sierpnia, podczas Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej.

Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2009 roku. Data upamiętniać ma atak bombowy z 19 sierpnia 2003 roku w bagdadzkim hotelu Canal, gdzie zginęły 22 osoby.

Pracownicy sektora humanitarnego pomagają osobom poszkodowanym na skutek klęsk żywiołowych, czy konfliktów zbrojnych. Poszukują zaginionych, udzielają pomocy przedmedycznej, dostarczają na miejsce leki i sprzęt medyczny ratujący życie.

Wsparcie dla osób potrzebujących okazują również lokalne oddziały poszczególnych organizacji. Jednym z nich jest Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, realizująca też programy humanitarne Caritas Polska. Jak tłumaczy dyrektor częstochowskiej Caritas ks. Marek Bator – działalność dobroczynna kierowana jest do osób potrzebujących przez cały rok:

– Nasze działania kierujemy do potrzebujących każdego roku. To m.in. pomoc kierowana do osób starszych. W kooperatywie z Caritas Polska współpracujemy też w pomocy międzynarodowej m.in. w Wenezueli, Libanie czy Syrii. Nadal próbujemy też walczyć ze skutkami Covid-19. Jesteśmy w gotowości niesienia pomocy.

Choć nie wszystkie organizacje pomagają w obszarze międzynarodowym – w strefie wojennej, czy na terenie dotkniętych katastrofą naturalną – wiele z nich prowadzi działania wielopłaszczyznowe. Wspiera osoby potrzebujące, dając im szansę na lepsze życie. W Częstochowie taką formę opieki dla podopiecznych świadczy m.in. Fundacja dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II, o czym mówi prezes Grzegorz Nienartowicz:

– Mamy kilka wymiarów pomocy, którą świadczymy na rzecz osób potrzebujących. Jednym z nich jest poradnictwo. Mamy poradnię, która świadczy bezpłatne porady prawne i psychologiczne. Oprócz tego świadczymy też pomoc dobroczynną, charytatywną. Zapewniamy naszym podopiecznym wsparcie w wymiarze rzeczowym.

Każdy, kto również chciałby pomagać może to zrobić także poprzez wolontariat. O szczegółach działalności zarówno częstochowskiej Caritas, jak i Fundacji dla Życia i Rodziny przeczytać można na ich stronach internetowych.

ABK

Skip to content