Dzisiaj (13 lutego) obchodzony jest Światowy Dzień Radia. Wszystkie rozgłośnie radiowe świętują. Dopiero w 2011 roku UNESCO ustanowiło na wniosek Hiszpanii Światowy Dzień Radia, mimo że radio istnieję już ponad 100 lat. Święto ma pokazywać znaczenie mediów w dzisiejszym świecie. O roli radia mówi Jacek Jarawka, dziennikarz radiowy:

– Uważam, że w dzisiejszych czasach zmieniła się przede wszystkim rola radia w życiu codziennego człowieka. Kiedyś radio działało na wyobraźnię, miało taki charakter edukacyjny, teraz bardziej rozrywkowy. Natomiast radio zawsze powinno przekazywać dobre wartości i to jest najważniejsza rzecz jaka powinna przyświecać dziennikarzom, ludziom, którzy w radiu pracują. Jeżeli radio będzie pokazywać dobre wartości, tak jak np. Radio Fiat czy radia katolickie, to wtedy oczywiście ten dialog na wyższy poziom automatycznie zostanie skierowany.

Zastępca dyrektora Radia Fiat, Aleksandra Mieczyńska wskazuje na bardzo ważną rolę prawdy w przekazywaniu wiadomości w radiu:

– Radio bez prawdy nie może istnieć, funkcjonować może, ale pojawia się wówczas pytanie o przekaz, o to, co będzie mówiło do innych. Radio Fiat jest radiem diecezjalnym z misją ewangelizacyjną. W tym radiu mówienie prawdy o Bogu jest podstawową zasadą, a że media mogą być używane we wszystkich przestrzeniach życia społecznego, także w życiu Kościoła, to jest rzecz fantastyczna. Bardzo się cieszę, że jesteśmy jej częścią.

Radio nie jest oczywiście tylko jedną z form medialnego przekazu. Jest także prasa i telewizja. Jak radio wypada na tle innych środków przekazu medialnego wyjaśnia reporter radiowy, ks. Krzysztof Gryz:

– Wydaję się, że czasy radia mogły się skończyć, ponieważ rozwijają się nowe techniki przekazu informacji. Rozwija się szczególnie internet, jest też prasa i telewizja, ale radio zawsze będzie medium, które będzie czasami nawet najbliżej ludzi. Towarzyszy nam w drodze do pracy w samochodzie, gdy ktoś coś robi, nawet przygotowuje obiad, ciężko jest wtedy zobaczyć ekran telewizora. Radio umila nam czas w czasie codziennych obowiązków. Współczesne radio to nie tylko to co słyszymy w głośnikach to również powiązane z nim portale społecznościowe i portale internetowe, tworzy to jedną wielką sieć. Tak naprawdę dzięki temu radio może wygrywać z innymi różnymi mediami, ponieważ my jako Radio Fiat tworzymy taką sieć różnych portali, różnych mediów, które na różne sposoby docierają do naszego słuchacza, do naszego czytelnika dzięki portalom internetowym.

Z okazji Światowego Dnia Radia zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy czy słuchają radia:

– Lubimy słuchać muzyki w radiu. – mówi częstochowianka. – Słucham bo lubię. – mówi częstochowianin. – Słuchamy pogody w radiu. – mówi mieszkaniec Częstochowy. – Jak jadę autem słucham radia. – mówi kierowca.

Według ludzi radio jest wygodniejsze, można słuchać go wszędzie. Wszystkim radiowcom i słuchaczom życzmy wszystkiego najlepszego!

Fot. Zbyszek Derda

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content