Światowy Dzień Świadomości Autyzmu/fot. Stowarzyszenie Daj Mi Czas

Wycofanie, impulsywność i nadwrażliwość na dźwięki oraz dotyk stanowią jedne z wielu objawów autyzmu. To poważne zaburzenie, którego symptomy zwykle pojawiają się w pierwszych trzech latach życia. O potrzebach osób zmagających się z dysfunkcją rozwoju pamiętamy szczególnie 2 kwietnia, kiedy w wielu krajach obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Czym jest autyzm oraz jak go rozpoznać? Na te pytania odpowiada psycholog i terapeuta Kamila Podoba-Mielcarz:

– Zaburzenia ze spektrum autyzmu można niestety już traktować jak chorobę cywilizacyjną. Podobnie jak cukrzycę, choroby serca, raka, AIDS. Dlatego trzeba rozpowszechniać wśród ludzi wiedzę na temat tego zaburzenia: czym się przejawia, z czym się wiąże. Coraz więcej dzieci wymaga wsparcia ze względu na autyzm. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju. Oznacza to, że nie jest to choroba, którą możemy wyleczyć, a jest to zaburzenie obejmujące różne aspekty funkcjonowania dziecka. Głównie dotyczą one funkcjonowania społecznego, a więc dzieci te nie mają potrzeby nawiązywania bliskich relacji z innymi osobami. Kontakt z nimi jest utrudniony, są słabo zmotywowane do współpracy. Często mają zaburzony rozwój mowy, albo w ogóle brakuje mowy. Zaobserwować można takie zabawy niefunkcjonalne, które nie służą rozwojowi społecznemu, a bardziej są to formy zabaw manipulacyjnych.

Na znak solidarności z autystykami oraz ich rodzinami, 2 kwietnia najważniejsze budynki miast podświetlane są na niebiesko. Do inicjatywy włącza się również Częstochowa, proponując mieszkańcom udział w akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”. Więcej na ten temat mówi jeden z organizatorów, Roman Kowalczyk z częstochowskiego Stowarzyszenia Daj Mi Czas:

– Chcemy przede wszystkim informować społeczeństwo o problemach ludzi z autyzmem. Wyjaśniać co to za schorzenie, jak postrzegać cierpiące na nie osoby oraz jak z nimi postępować. Im więcej osób zachęcimy do udziału w naszej akcji, tym większą liczbę zainteresujemy tym problemem.

Ze względu na stan epidemiczny w kraju akcja prowadzona będzie w internecie. Jak wziąć w niej udział? Możliwości jest wiele. To m.in. wybór niebieskiej nakładki na facebookowe zdjęcie profilowe, założenie niebieskich ubrań lub zapalenie niebieskiego światełka w oknie swojego domu.

ABK

Skip to content