26 października obchodzimy Światowy Dzień Transplantacji. Jest to święto o randze globalnej, które pierwszy raz odbyło się w Genewie 14 października 2005 roku. Jego celem jest promowanie przeszczepów rodzinnych i organów od zmarłych. W tym celu na całym świecie organizowane są kongresy, konferencje oraz kampanie społeczne dotyczące dawstwa organów. Zwiększenie liczby narządów do przeszczepienia, która mimo że rośnie, wciąż jest niewystarczająca, oraz udoskonalanie technik monitorowania stanu zdrowia biorcy – to, zdaniem wiceminister zdrowia Katarzyny Głowali, jedne z wyzwań stojących przed transplantologią. – Najczęściej udaje się nam pobrać nerki. Z innymi narządami jest większy problem, gdyż ich wybór musi być bardzo precyzyjny. – mówi dr Jolanta Majer.

Resort Zdrowia planuje zwiększenie finansowania Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej o 10 mln zł. Obecnie coroczny budżet Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej wynosi 45 mln zł. Jest przeznaczany m.in. na zakup sprzętu dla ośrodków transplantacyjnych, banków tkanek, komórek i medycznych laboratoriów diagnostycznych.

Pierwszego przeszczepu dokonano w Polsce w 1966 r.

PNP

fot: Szpital NMP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content