We wtorek 28 września przypada Światowy Dzień Turystyki. Tegoroczne wojewódzkie obchody odbyły się w Sali Papieskiej na Jasnej Górze, gdzie przedstawiciele województwa śląskiego, poszczególnych samorządów i turystycznych związków samorządowych oraz osoby związane zawodowo z turystyką spotkały się na gali podsumowującej dotychczasową współpracę.

Podczas gali, oprócz przemów i podsumowań, nagrodzono także organizacje i inicjatywy najbardziej zasłużone dla rozwoju śląskiej turystyki dyplomem nadanym przez Zarząd Województwa Śląskiego. Wyróżnienia odebrali m.in. Adam Markowski, przewodniczący Związku Gmin Jurajskich oraz Robert Pilarczyk, naczelnik Jurajskiej Grupy GOPR.

Przy mównicy Adam Markowski ze Związku Gmin Jurajskich – Światowy Dzień Turystyki na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat

Z perspektywy gospodarzy, czyli Zakonu o. Paulinów najważniejszym tematem dzisiejszych obchodów Światowego Dnia Turystyki bez wątpienia jest ogłoszenie powstania Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów, o czym szerzej mówi o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu:

Pauliński Szlak Dziedzictwa naszego zakonu ma być takim pomostem, który łączyć będzie wiele krajów Europy. Chodzi o to, aby z tego bogatego dziedzictwa wydobyć te wszystkie elementy, które możemy przenieść we współczesność i pokazać współczesnemu człowiekowi, który żyje w cyberprzestrzeni, jak możemy żyć „duchowością w drodze”. Pomimo tego, że świat się zmienia, ta sfera ducha zawsze jest bardzo ważna.

Generał Zakonu o. Paulinów, o. Arnold Chrapkowski / Światowy Dzień Turystyki na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat

Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów jest wspólną inicjatywą Zakonu i Zarządu Województwa Śląskiego. Wicemarszałek województwa, Wojciech Kałuża zapowiada, że województwo będzie się ubiegało o środki europejskie na dofinansowanie Szlaku oraz jego promocję poza granicami Polski:

Mam nadzieję, że za niedługo będziemy mogli ogłosić ciekawe informacje, bo programujemy środki europejskie związane z turystyką. Chcemy ten szlak pokazać, upiększyć i zrobić z niego perełkę na północy naszego województwa. Czekamy na Komisję Europejską, musimy uzbroić się w cierpliwość, bo to programowanie jednak trochę trwa. Powinno się to zakończyć z końcem tego roku.

Wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża / Światowy Dzień Turystyki na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat

Województwo śląskie zakończyło już prace nad Strategią Rozwoju, która pozwala ubiegać się o unijne dotacje, zatem od strony inicjatorów stworzenia Szlaku wszystko jest już gotowe. Pozostaje już tylko czekać na decyzje unijnych urzędników.

Światowy Dzień Turystyki na Jasnej Górze | Fot. Radio Fiat
Skip to content