Fot. Radio Fiat

„Rak to nie wyrok” apelują do chorych osoby promujące kampanie leczenia chorób nowotworowych. Metody diagnostyki oraz wszelkie działania profilaktyczne przypominane są szczególnie 4 lutego, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.

– To czas, kiedy o temacie onkologii rozmawiamy szczególnie głośno – mówi Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek, które od wielu lat pomaga kobietom zmagającym się z chorobami nowotworowymi.

– Ten rok jest bardzo trudny. Ze względu na pandemię nie możemy wyjść do ludzi. Rozmawiać z nimi i uświadamiać o tym, jak ważna jest profilaktyka. Pamiętajmy, że wczesna diagnoza ratuje życie.

Nowotwory nazywane są plagą XXI wieku. Zachorowalność jest coraz większa, a w statystykach problem widnieje na drugim miejscu, zaraz po chorobach układu sercowo-naczyniowego. Szacuje się, że w latach 2030-2050 liczba chorych zwiększy się dwukrotnie. Diagnozę nowotworu złośliwego słyszy codziennie ok. 300 Polaków. Na rozwój komórek nowotworowych wpływają czynniki z trzech kategorii – tłumaczy dr n. med. Barbara Huras, onkolog:

– Są to predyspozycje genetyczne uwarunkowane nieprawidłowościami genów, które warunkują rozwój konkretnej choroby. Drugi rodzaj to czynniki środowiskowe, związane z naszym stylem życia (sposobem odżywiania, nadwagą, stosowaniem środków hormonalnych czy paleniem tytoniu). Trzecia kategoria to czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu np. promieniowanie.

Wpływ na zwiększoną ilość zachorowań oraz zgonów onkologicznych ma też wpływ sytuacja epidemiczna. Na problem pogarszającej się w ostatnich miesiącach diagnostyki w Polsce uwagę zwraca prof. Iwona Gisterek, onkolog:

– Ilość osób chorujących na nowotwór stale rośnie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Obecnie zmagamy się z dodatkowym problemem. Leczenie pacjentów z zaawansowanym rozwojem choroby jest bardzo utrudnione. Przez pandemię koronawirusa wyniki leczenia onkologicznego będą coraz gorsze.

Pamiętajmy, że spory wpływ na rozwój nowotworów ma też stres. Przepracowanie i brak odpoczynku ryzyko zachorowania tylko pogłębia. Dbajmy więc o siebie, ponieważ zdrowie mamy jedno. Każdy z nas może wzmacniać odporność poprzez ruch oraz suplementację witaminami (szczególnie D3).

ABK

Skip to content