Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej zorganizował 22 kwietnia tematyczne spotkanie związane ze Światowym Dniem Ziemi.

Organizacja Studencka EnviGeneInUse i Członkowie Studenckiego Koła Naukowego GeneInUse zorganizowali wykłady oraz konkurs dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta. Więcej o tym dniu mówi doktorant Politechniki Częstochowskiej, Marek Klimasz:

To jest pierwsza edycja takiego wydarzenia, w którym bierzemy udział jakby wszyscy razem i organizujemy również konkurs, w którym młodzież może się wykazać i zaprezentować własną interpretację tegorocznego hasła związanego z ochroną ziemi, czyli „Dzień Ziemi Każdego Dnia”. Dyskusje na temat dzisiejszego dnia tak naprawdę trwają dzisiaj na całym świecie i można powiedzieć, że ma to charakter dwukierunkowy. Z jednej strony staramy się pokazać to jak bardzo to nasze środowisko już jest zniszczone, jak jest zdewastowane przez człowieka. Z drugiej strony rozmawiamy o tym co możemy zrobić, aby to wszystko zmienić. Czyli szukamy nowych rozwiązań, nowych technologii oraz sposobów aby sprawić by żyło nam się lepiej.

Wykład wprowadzający „Zielony Ład – Odpady to też zasoby” wygłosiła dr hab. inż. Anna Grobelak prof. PCz, która opowiedziała o zorganizowanym na Uczelni wydarzeniu:

Święto, które w zasadzie od około 50 lat obchodzimy, świętujemy. Pamiętamy o naszej planecie Ziemi jaka jest dla nas ważna. W Polsce Światowy Dzień Ziemi to początek lat 90-tych. Pewnie pamiętamy wszyscy jako dzieci, gdzieś na różnego rodzaju akcjach zbieraliśmy śmieci z pobocza, z dróg lasów. Dziś ten Światowy Dzień Ziemi wygląda już troszkę inaczej. Również my jako Wydział organizujemy różnego rodzaju akcje promocyjne, tym m.in. taki konkurs „4 minuty dla Ziemi” wraz z liceami ogólnokształcącymi z Częstochowy, aby właśnie uczcić ten Światowy Dzień Ziemi. Podkreślić jaki jest dla nas ważny, a także zaszczepiać wśród naszej młodzieży te bardzo ważne zasady dbania o naszą planetę, ograniczania wykorzystania zasobów.

Jak wspominają organizatorzy był to pierwszy raz kiedy przygotowali takie spotkanie związane z obchodami Światowego Dnia Ziemi dla uczniów szkół licealnych, ale zapowiadają, że w przyszłym roku na pewno możemy spodziewać się kolejnej odsłony.

KKO

Skip to content