Światowy Dzień Zwierząt przypada na 4 października. Celem jest promowanie prawidłowych zachowań ludzi wobec zwierząt, a także propagowanie praw czworonogów. W polskim systemie prawnym na przestrzeni ostatnich lat wprowadzono liczne regulacje dotyczące ochrony zwierząt.

O szczegółach mówi Marta Pasieka, Inspektor ds. Promocji i Administracji Schroniska z Częstochowskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt:

Kontrole w domach, w których zostały przygarnięte zwierzęta ze schroniska są niezwykle ważne ponieważ wiadomo, że kara i poniesienie konsekwencji uczy, dzięki czemu może ludzie zaczną lepiej traktować zwierzęta. Obowiązkowe czipowanie byłoby dobrym rozwiązaniem, ponieważ właściciel by musiał odebrać swoje zwierze ze schroniska czy zostawić je po prostu na ulicy. Kary, które są stopniowo zwiększane są bardzo dobrym pomysłem i powinny mieć swoje odbicie w ilości zwierząt trafiających do schroniska.

Światowy Dzień Zwierząt jest okazją do zaoferowania pomocy potrzebującym schroniskom lub przygarnięcia pupila. Jak powinniśmy świętować ten dzień?

Tak jak z Dniem Kobiet, czy innym świętem nie można obchodzić go raz do roku. Powinno się celebrować i cieszyć się, że ma się swoje zwierzę każdego dnia. Powinniśmy się jednoczyć w pomocy zwierzętom chociażby wspierając schroniska, szukać domu dla nich. To najlepszy sposób pokazania jakie są dla nas ważne i jak bardzo się cieszymy, że są u naszego boku.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Dzień ten rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, czyli World Animal Week trwający do 10 października.

Skip to content