W najbliższy weekend w wielu miastach i miejscowościach leżących na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej odbędzie się piąta już Juromania, czyli Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jego celem jest promowanie regionu oraz przedłużenie sezonu turystycznego na Jurze. W tym roku hasło przewodnie święta to „Poczuj Smak Historii”.

Z roku na rok popularność wydarzenia wzrasta i przyciąga na Jurę tysiące miłośników historii, krajobrazów i dobrego jedzenia. O szczegółach Juromanii mówi Robert Nierada, dyrektor Biura Związku Gmin Jurajskich:

Jest to impreza cykliczna, która w tym roku odbywa się po raz piąty. Jest ona z dofinansowana z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i z Urzędu Województwa Małopolskiego. Odbywa się na całej Jurze, w tym roku w 37 lokalizacjach, począwszy od Częstochowy, a skończywszy na Krakowie.

W ciągu weekendu będzie można zobaczyć wiele inscenizacji historycznych, skorzystać z warsztatów plastycznych, ale również skosztować produktów kulinarnych. Gdzie można wybrać się na Juromanię w naszym regionie?

Tegoroczna Juromania odbywa się w Częstochowie. I tutaj mamy kilka lokalizacji m.in. Stary Rynek, jest również klasztor paulinów na Jasnej Górze i kościół św. Barbary. Natomiast poza Częstochową mamy Juromanię w Olsztynie ona odbywa się w sobotę i niedzielę pod zamkiem Olsztyńskim. Ale też po raz pierwszy uczestniczyć będzie Gmina Lelów. Zapraszamy również w niedzielę do Złotego Potoku, będzie bardzo przyjemna inscenizacja w ogrodach hrabiego. Nieco też dalej od Częstochowy w Gminie Żarki, będzie również wiele atrakcji oraz paulini zapraszają do sanktuarium w Leśniowie.

W Juromanię włączył się po raz drugi klasztor na Jasnej Górze. W zeszłym roku, aby odkryć sekrety tego miejsca przybyły osoby z całej Polski. Co w tym roku znajduje się w programie zwiedzania, wyjaśnia s. Faustyna Masin przewodnik jasnogórski:

Zwiedzanie Jasnej Góry w czasie Juromanii wzbudza wiele zawsze emocji. Tym miejscem szczególnym jest jasnogórska biblioteka. Miejsce szczególne, miejsce wielkiej kultury rozwoju literatury, też miejsce które zachwyca swoim wyglądem meblami wykonywane w intersiach z XVIII w. Poza biblioteką będziemy mieli dostępne jeszcze m.in. dwa bastiony, czyli fortece Jasnej Góry.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić podczas weekendowej Juromanii w Częstochowie jest Stary Rynek, gdzie przygotowano wiele atrakcji dla zwiedzających. O szczegółach mówi Magdalena Wieczorek-Szmal z Działu Archeologii Muzeum Częstochowskiego:

Czekają na państwa liczne niespodzianki, szczególne zaproszenie kierujemy do dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym będzie trzeba rozwiązać zagadki ukryte w piwnicach dawnego ratusza. To nie wszystko, bo zapraszamy do działań twórczych, do udziału warsztatach, gdzie będzie można projektować lokalne stroje historyczne, wykonywać rzeźby z gliny.

Oprócz Częstochowy jest kilka miejsc w naszym regionie, które również zachęcają swoją ofertą do odwiedzenia. Takim miejscem jest gmina Lelów. O przygotowanych atrakcjach mówi Joanna Sokolińska, kierownik referatu inwestycji i promocji w Urzędzie Gminy Lelów:

Rozpoczniemy już w piątek mobilną wystawą Muzeum Historii Żydów Polskich Wolin. Natomiast 17 września inscenizacja bitwy pod Mełchowem rozpoczynamy o 14:30 Mszą św. Salwa honorowa, wspomnienie o bitwie i najważniejszy z punktów kulminacyjnych o 16:30. Inscenizacja walk z epoki powstania styczniowego z udziałem grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

Gmina Janów również zapewnia ciekawe atrakcje w czasie Juromanii. Na co można być przygotowanym wyjaśnia Anna Tarczyńska, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie:

W niedzielę odbędzie się tradycyjnie przyjęcie w ogrodach Hrabiego Krasińskiego. Nasz wieszcz będzie przyjmował gości w romantycznej scenerii w Złotym Potoku w otoczeniu pięknej przyrody i oprawie muzycznej. W tym roku uświetni inauguracyjny koncert w wykonaniu Złotopotockiego Chóru im. Z. Krasińskiego oraz koncerty w wykonaniu Filharmonii Częstochowskiej. Oprócz koncertów muzycznych wystąpi iluzjonista z Wrocławia Marcin Gogołowicz.

Ostatnie przygotowania trwają, a wszyscy organizatorzy pracują na pełnych obrotach, aby wszystko było gotowe do zwiedzania przez mieszkańców i osoby z całej Polski. Szczegółowe informacje na temat Juromanii można odnaleźć na stronie poświęconej temu wydarzeniu.

Skip to content