Fot. gov.pl

11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Po 123 latach, w 1918 roku, Polacy wyzwolili Ojczyznę z rąk okupantów. Z powodu koronawirusa obchody 102. rocznicy odzyskania wolności w kraju świętowane będą w skromniejszej formule.

O istocie Narodowego Święta Niepodległości, powinności doceniania wolności kraju oraz obowiązku dbania o własny naród, mówi abp Wacław Depo.

– Wspólnotowość, która łączy nas w jubileuszu naszej Ojczyzny, jest ciągłym zadaniem. Nie ma wspólnoty bez poświęceń, ofiar, trudu i wyrzeczenia. Powinniśmy rozpatrywać niepodległość jako dar, który uzyskujemy poprzez ofiarę. Wolność nie przychodzi sama, nie jest podarunkiem stratega czy polityka. Mówiąc słowami św. Jana Pawła II Ojczyzna to “dar i zadanie”.

Każdego roku rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzona jest przez cały dzień w wielu miejscach kraju. Niestety z powodu epidemii tegoroczne obchody muszą wyglądać inaczej. Program uroczystości, które odbędą się na terenie Częstochowy przybliża ks. Adam Polak, kierownik Referatu Duszpasterstwa Młodzieżowego i Akademickiego.

– Narodowe Święto Niepodległości zawsze jest okazją do szczególnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny. 11 listopada o godz. 9.30 abp Wacław Depo celebrować będzie Eucharystię w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Msza św. transmitowana będzie przez Telewizję Trwam. Centralna Msza św. (transmitowana przez Radio Fiat) odprawiona w intencji Ojczyzny oraz Miasta Częstochowy, sprawowana przez abp. Wacława Depo, rozpocznie się o godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie. Z uwagi na obostrzenia sanitarne, część wiernych będzie mogła łączyć się w modlitwie przez internet. Tak jak co miesiąc również 11 listopada na Jasnej Górze odbędzie się czuwanie.

W znacznie skromniejszej formie odbędą się też uroczystości miejskie. 11 listopada złożone zostaną kwiaty w Alei Sienkiewicza przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przy Pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki (ok. 11.00) i na Plac Biegańskiego przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W ramach 102. rocznicy odzyskania niepodległości można też wysłać bezpłatną pocztówkę, stworzoną specjalnie na tę uroczystość. Kartka dostępna jest w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej (Al. NMP 65). Z kolei częstochowscy harcerze zapraszają do udziału w akcji składania osobistych życzeń dla Niepodległej. Więcej informacji uzyskać można na facebookowym profilu Hufca ZHP.

ABK

Skip to content