W sobotę 1 września w Częstochowie uroczyście otwarta została XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza oraz towarzyszące jej XIX Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Wydarzenia ściśle związane są z zaplanowanymi na niedzielę 2 września Ogólnopolskimi Dożynkami Jasnogórskimi – świętem zakończenia całorocznych prac polowych – spotkaniem rolników z całej Polski. W obecności przedstawicieli władz państwowych, parlamentarzystów, resortu rolnictwa, władz samorządowych województwa i miasta oraz przedstawicieli organizacji rolniczych, otwarcia wystawy dokonał minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski:
– Czynię to z wielką radością tu, u stóp Pani Jasnogórskiej, na dobry czas dla polskiego rolnictwa. XXVII Krajową Wystawę Rolniczą uważam za otwartą. Ja tu jestem co roku od wielu, wielu lat – jako rolnik, później działacz Krajowych Izb Rolniczych, jako wiceminister rolnictwa w pierwszym rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Więc tu jestem często przy różnych okazjach. A te spotkania rolników są bardzo ważne, również i wystawa, która się rozwija. Istotne jest, że prezentowane jest na niej to, co w polskim rolnictwie jest najważniejsze, czyli żywność wysokiej jakości, produkty regionalne, tradycyjne, ekologiczne.
W uroczystości uczestniczył bp Edward Białogłowski, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy, który cieszył się z licznej obecności rolników na wystawie rolniczej, ale zaznaczył też, że wielu z nich przybędzie do Częstochowy w niedzielę 2 września na uroczystości dożynkowe:
– Myślę, że zdecydowana część rolników przyjedzie z żywą wiarą i dziękczynieniem, bo zbliża się 8 września, czyli Matki Bożej Siewnej. Zatem rolnicy będą dziękować i prosić o dobre plony.
Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że częstochowskie uroczystości to niezaprzeczalnie święto polskiego rolnictwa i rolników:
– Dożynki Jasnogórskie, którym towarzyszy XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza, jest takim czasem, kiedy oddajemy honor i hołd polskim rolnikom, ich spracowanym dłoniom, kiedy przychodzimy do Matki Bożej podziękować za ten rolniczy trud. Proszę zwrócić uwagę, że polska żywność cieszy się w Europie naprawdę ogromnym szacunkiem. Chciałabym i mam takie marzenie, że uda się promować tę żywność na świecie, bo ta żywność jest najwyższej próby, najwyższej jakości i polscy rolnicy zasługują na to, żeby o ich produktach usłyszał cały świat.
Po zwiedzaniu wystawy zaproszeni goście przemaszerowali przy asyście Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mażoretkami na Jasną Górę, gdzie w Auli Jana Pawła II odbyło się wręczenie odznaczeń przyznanych przez Prezydenta RP, Pucharów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa” i „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. Podsumowano również finał wojewódzkiego konkursu AGROLIGA 2018 w woj. śląskim, finał wojewódzkiego konkursu „Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne” i „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” w woj. śląskim oraz wręczono nagrody laureatom konkursu „Najlepszy zakład przetwórstwa rolno-spożywczego oraz najlepsze gospodarstwo rolne Regionu Częstochowskiego”. Senator Artur Warzocha cieszy się, że tak ważne wydarzenia dla polskiego rolnictwa odbywają się właśnie w Częstochowie:
– Częstochowa to jest najlepsze miejsce do tego, żeby polscy rolnicy tutaj przyjechali, podziękowali za plony, ale również by pomodlili się, by ich pomyślność i szczęście nie opuszczały. To jest najwłaściwsze miejsce, żeby te dziękczynienia do nieba wznosić dlatego, że to jest duchowa stolica narodu.
W II i III Alei NMP zlokalizowano stoiska wystawienniczo-targowe, na których produkty rolne, sadownicze, rękodzieło ludowe i różnego rodzaju maszyny rolnicze prezentuje ponad 400 wystawców z całej Polski. W programie wystawy są przewidziane targi: nasienne, paszowe i pszczelarskie. Prezentowane są rolnicze maszyny i narzędzia, mikroinstalacje OZE, drobny inwentarz, a także zabytkowe maszyny rolnicze. Swoją ofertą, adresowaną do rolników, chwalą się instytucje rządowe i agencje rolnicze. Pokazują się lokalne grupy działania i zagrody edukacyjne, można kupować i próbować produkty tradycyjne i lokalne, a na kiermaszach sprzedawane są kwiaty i krzewy ozdobne.
Organizatorem 27. Krajowej Wystawy Rolniczej jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przy współudziale miasta Częstochowy. Wystawa organizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

ZD

Skip to content