Święto Pracy i wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika

Dziś przypada Międzynarodowe Święto Pracy popularnie zwane 1 Maja. Tego dnia Kościół katolicki wspomina Józefa Rzemieślnika. Święto ustanowił papież Pius XII w 1955 roku, nadając religijny wymiar laickim obchodom.

Józef, z zawodu cieśla, był mężem Maryi i opiekunem Jezusa. Święto podkreśla szczególną godność i znaczenie pracy oraz jej rolę w duchowym rozwoju człowieka. Postać Świętego Józefa była wielokrotnie przywoływana przez Jana Pawła II. 1 maja 2002 roku, podczas audiencji generalnej w Watykanie, papież zwrócił się do rodaków, mówiąc o wartościach, które przynosi praca:

– W dniu 1 maja czcimy św. Józefa Rzemieślnika. W szczególny sposób obejmuję myślą i modlitwą ludzi pracy. Proszę Pana Boga by owocna stała się udziałem wszystkich Polaków. Niech dobra praca będzie dla każdego źródłem dobra i szczęścia. 

Jan Paweł II często zabierał głos w sprawie poszanowania i godności ludzkiej pracy. Podkreślał, że służy ona Bogu, człowiekowi i społeczeństwu. Mówił o tym podczas pielgrzymek do ojczyzny, między innymi w 1997 roku w czasie Mszy świętej na Legnickim Polu. Podkreślił wówczas, że celem pracy jest sam człowiek, który dzięki niej powinien się udoskonalać:

– Praca ludzka nie może być traktowana tylko jako siła potrzebna do produkcji. Człowiek nie może być widziany jako narzędzie produkcji. Człowiek jest twórcą i sprawcą pracy. Należy uczynić wszystko, aby praca nie straciła swojej właściwej godności.

Do rozważań o wartości pracy twórczej Jan Paweł II powrócił w trakcie pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku, podczas spotkania z przedstawicielami świata kultury w Teatrze Wielkim w Warszawie:

– Modlę się, aby wszyscy ludzie wielorakich talentów na ziemi polskiej znajdowali warunki do twórczej pracy, by mogli nas obdarzać prawdziwym pięknem. ,,Piękno, praca, zmartwychwstanie” – ta piękna norwidowska triada pozostaje zawsze w mocy.

Jan Paweł II podkreślał, że praca najpełniej wyzwala z człowieka jego uzdolnienia, energię oraz inicjatywę. Jest też szkołą wielu cnót osobistych i społecznych, jak wytrzymałość, solidarność, cierpliwość, męstwo i odwaga, a także współpraca i współzawodnictwo. Praca bogaci i łączy ludzi, jest posłannictwem i misją człowieka.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/E.Leo/E.Porycka/O.Kłosińska/K.Koziełł

Skip to content