27 lutego przypada Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych, to doskonały czas, by przyjrzeć się bliżej działalności organizacji pozarządowych.

Z tej okazji zapytaliśmy Paulinę Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej o działanie organizacji Caritas:

– Każda Caritas na terenie Polski jest odrębną osobą prawną. Dzięki temu, że na terenie każdej z 45 diecezji w Polsce istnieje i funkcjonuje Caritas, mamy całą sieć partnerską z centralą w Warszawie, która nas zrzesza. Caritas funkcjonuje również na całym świecie, co pozwala pomagać na różnych terenach (np. zagrożonych wojną lub klęskami żywiołowymi). Nasza Caritas częstochowska większość działań skupia na terenie Częstochowy. Prowadzimy schroniska dla osób bezdomnych, dom pomocy społecznej, dom samotnej matki, dom Senior plus. Realizujemy bardzo dużo projektów społeczno-aktywizujących zarówno dla seniorów, dzieci młodzieży, jak i osób potrzebujących. Organizujemy działania pomagające odnaleźć się na rynku pracy, pomagamy wykorzystać swój potencjał wolontariacki. Caritas jest jednostką, zrzeszającą w skali kraju, ponad 40 tys. wolontariuszy, co jest ogromną liczbą. Nasze działania trwają od ponad 30-stu lat, bez przerwy. Udzielamy pomocy każdego dnia, ponieważ nasza pomoc skupia się wokół codziennej działalności w pomocy potrzebującym, a nie ma charakteru akcyjnego.

Dawid Sztajner, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia ETOH, mówi więcej na temat trudności w pozyskiwaniu pieniędzy oraz przypomina o możliwości podarowania 1,5% podatku na cele charytatywne:

– Organizacje pożytku publicznego w Polsce generalnie mają się dobrze, od początku tego roku zamiast 1% można przekazać na daną organizację pozarządową 1,5% podatku, co niewątpliwie jest dla wielu organizacji ogromnym wsparciem. Mówię tutaj w kontekście organizacji działającej na rynku od wielu lat. Natomiast sprawa z nowymi organizacjami jest nieco trudniejsza ze względu na fakt, że często borykają się one z problemami pozyskiwania funduszy na funkcjonowanie. Instytucje rozpatrujące takowe wnioski bardzo mocno zwracają uwagę na doświadczenie wnioskodawcy, a którego na początku oczywiście brakuje. Myślę więc, że jest to główny problem organizacji pozarządowych w Polsce.

Pierwsze obchody Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych odbyły się w roku 2014 w Helsinkach. Natomiast sam dzień ustanowiony został 17 kwietnia 2010 roku, dzięki 12-stu państwom Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych

EG

Skip to content