Sypią solą, będzie padać śnieg

Deszcz, deszcz ze śniegiem, a nawet śnieg – to prognozy pogody dla Częstochowy i regionu na najbliższe dni. W związku z pogarszającą się aurą oraz warunkami na drogach, na ulice miasta wyjechały piaskarki, które już teraz przygotowują drogi na wypadek opadów śniegu.

Drogowcy działają już od kilku godzin.

– Służby wykonujące zimowe odśnieżanie częstochowskich dróg na zlecenie MZD wyjechały już w południe, aby profilaktycznie posypać nawierzchnie mieszanką solną. Chodzi o to, by być przygotowanym na nadejście załamania pogody w szczycie popołudniowym, kiedy to ruch będzie spowolniony, a same solanki miałyby trudności z płynnym poruszaniem. Pogoda jest dynamiczna, w związku z czym dalsze decyzje oraz obecność zimowej floty drogowej na naszych ulicach będzie uzależniona od aktualnie panujących warunków atmosferycznych – wyjaśnił Maciej Hasik z Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Synoptycy zapowiadają, że cały nadchodzący weekend na terenie Częstochowy oraz regionu będzie zimowy. Jak mówił Grzegorz Walijewski z warszawskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, już wieczorem dotrze do nas chłodniejsze powietrze z południowego zachodu, które może spowodować opady śniegu.

– Tego śniegu może napadać od 5 do 10 cm i w Częstochowie te wartości jak najbardziej są możliwe. Śniegu możemy się spodziewać popołudniem, w godzinach wieczornych i nocnych. Dlatego też zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne, w których synoptycy ostrzegają przed tym zjawiskiem. Taka sytuacja będzie się utrzymywać do rana. W sobotę przewidujemy przelotne opady śniegu z temperaturą maksymalnie 1°C. W nocy z soboty na niedziele nadal chłodno, bo będzie ok. -1°C, natomiast w niedziele ponownie mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem i śniegu – prognozował Grzegorz Walijewski.

Rzecznik prasowy IMGW ostrzegał przed nagłą zmianą pogody oraz temperatur, które są szczególnie niebezpieczna dla kierowców oraz pieszych.

– Na drogach będzie o tyle niebezpiecznie, że oprócz śniegu pojawią się opady deszczu ze śniegiem, a w nocy ujemne temperatury, które spowodują, że będziemy mieli do czynienia z oblodzeniami. W najbliższym czasie zarówno kierowcy, jak i piesi muszą uważać, ponieważ na drogach będzie ślisko. Szczególnie niebezpiecznie będzie na drogach lokalnych – dodał rzecznik prasowy IMGW.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla województw w pasie od południowego zachodu przez centrum aż po północny wschód.

BNO

Skip to content