Niepełnosprawność/fot. Radio Fiat

Jeśli posiadasz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, masz pierwszeństwo w punktach szczepień powszechnych. Nie musisz dzwonić na infolinię czy wypełniać formularz rejestracyjny Wystarczy, że zgłosisz się do konkretnej placówki.

Szczepienia przeciw Covid-19 w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych rozpoczęły się 10 maja. Podmioty te będą mogły zamawiać dawki produktu, tak jak kiedyś robiły to Domy Pomocy Społecznej. Podopieczni zakładów oraz ich opiekunowie do szczepienia mogą zgłaszać się przez wpisanie swoich danych osobowych na stosowną listę. Według zapewnień władz centralnych Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zamówienia na szczepionki dla tych placówek traktować będzie priorytetowo. Takie rozwiązanie to jedna z odpowiedzi na trwającą od dłuższego czasu dyskusję, dotyczącą szczepień dla osób niepełnosprawnych – wyjaśnia pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, Paweł Wdówik:

– Placówki będą mogły zamawiać taką usługę w Mobilnych Punktach Szczepień. Punkty te będą przyjeżdżać w ustalonym terminie i dokonywać szczepień na terenie placówki. Osoby, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do takiego punktu, szczepienie będą mogły zamówić.

Przypomnijmy, że Mobilna Jednostka Szczepień pracuje poza punktami działającymi w ramach Narodowego Programu Szczepień. Zapisy na podanie preparatu przeciwko Covid-19 prowadzone są z pominięciem systemu e-Rejestracja. Jednostka musi jedynie zweryfikować czy skierowanie pacjenta na szczepienie jest aktywne, a także wypełnić e-kartę szczepień po podaniu szczepionki. Według informacji rządowych mobilne jednostki będą podawać wyłącznie szczepionki jednodawkowe firmy Johnson&Johnson.

Osoby niepełnosprawne zgłoszone w ośrodkach opieki oraz aktywności, aby otrzymać szczepionkę, muszą podpisać stosowne oświadczenie, udostępnione na miejscu w placówce.

Dyskusja odnośnie włączenia do systemu priorytetowych szczepień wszystkich osób niepełnosprawnych (nie tylko o znacznym stopniu niepełnosprawności) ma się odbyć w połowie maja. Warto tu wspomnieć, że szczepienia przeciwko Covid-19 nadal realizowane są w tzw. Punktach Szczepień Powszechnych (zgodnie z harmonogramem odnośnie grup wiekowych). W Częstochowie jeden z nich umiejscowiony jest przy Alei Pokoju. O tym, jak funkcjonuje mówi Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie:

– Punkt Szczepień Powszechnych działa, a niedługo mamy otrzymać większą ilość produktu. Jeśli tak się stanie to zwiększymy też ilość zespołów, które wykonują szczepienia. Bardzo proszę o umawianie się na konkretny termin szczepienia (pomimo braku takiego obowiązku dla osób niepełnosprawnych). Umożliwi to sprawne funkcjonowanie całego punktu.

O możliwości przyjęcia szczepionki ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawnych, pacjentów informować będą POZ-y.

ABK/IAR

Skip to content