Fot. gov.pl

Pod koniec roku w Częstochowie rozpoczęły się pierwsze szczepienia pracowników służby zdrowia przeciwko COVID-19, w ramach tzw. etapu 0. W następnych dwóch etapach szczepień, przewidzianych na pierwszy i drugi kwartał tego roku, zostaną zaczepieni m.in. seniorzy.

Od 15 stycznia rusza proces rejestracji powszechnych szczepień. Zarejestrować można się na kilka sposobów.

– Mamy trzy takie sposoby. Pierwszym, który gorąco polecam, jest internetowe konto pacjenta, za pomocą którego możemy umówić się na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Drugim sposobem jest zadzwonienie na numer 989. Pod tym numerem po 15 stycznia w pierwszej kolejności będą mogli się zapisywać seniorzy powyżej 80. roku życia. Po 22 stycznia – powyżej 70. roku życia. Trzecią drogą jest zapisywanie się do szczepień w punkcie szczepień lub u naszego lekarza POZ, jeśli zgłoszono chęć wzięcia udziału w narodowym programie szczepień. W tym przypadku możemy zgłaszać telefonicznie lub osobiście, jeśli mamy taką możliwość – tłumaczył Rafał Razik, z biura prasowego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach.

W przypadku rejestracji do szczepień na COVID-19 w częstochowskich POZ-ach w grę wchodzi najpierw kontakt telefoniczny, aby umówić się na wizytę. Sami mieszkańcy Częstochowy o wirusie i szczepieniach mówią niechętnie a ci, którzy mówią, są zazwyczaj jednego zdania:

– Szczepionka nie została na tyle dobrze przetestowana, żeby się zaszczepić – wyraziła swoją opinię jedna z mieszkanek Częstochowy.

– Uważam, że szczepionka jest za szybko wprowadzona. Zdaję sobie sprawę z pędzącego postępu, ale badania były prowadzone za krótko. Jak dla mnie za duże ryzyko – kontynuowała inna mieszkanka.

– Pożyjemy, zobaczymy – podsumował niechętny do rozmowy mężczyzna.

Bez względu na to czy ktoś będzie się szczepić czy nie, warto wiedzieć, że szczepionka przeciw COVID-19 będzie stopniowo udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. W etapie pierwszym poza seniorami od 80. i 70. roku życia znajdują się również pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz innych miejsc stacjonarnego pobytu. W tym etapie będą też szczepione osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, a także służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie i nauczyciele.

BNO

Skip to content