Szpital chce powrotu karetki dla noworodków. Zdecyduje NFZ

Czy karetka pogotowia dla noworodków, czyli tak zwana „enka” wróci do Szpitala na Parkitce w Częstochowie? Nie ma jej od 2014 roku. Od tego czasu lecznica stara się o przywrócenie karetki, jednak od października bieżącego roku starania te przybrały na sile w związku ze zmianą na stanowisku dyrektora placówki.

Karetka funkcjonowała od 1997 roku, przez ten czas przywiozła do szpitala prawie 10 tysięcy noworodków. W tej chwili, czyli od połowy 2014 roku jest tak, że nasz subregion jest obsługiwany przez Katowice. Jeśli chcemy dokonać przewozu noworodka, musimy dzwonić do Katowic, karetka jedzie na sygnale, dziecko jest zabierane i z powrotem wiezione do Katowic. Ten czas transportu trzeba oszacować na około 3 godziny – mówi rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie Magdalena Sikora.

Jak zapewnia Śląski Narodowy Funduszu Zdrowia jest wola przywrócenia „enki” do Częstochowy i rozpoczęły się analizy finansowe możliwości NFZ-u. Mają one potrwać kilka tygodni.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content