Szpital na Kucelinie ponownie do sprzedania

Urząd marszałkowski województwa śląskiego ponownie ogłosił przetarg na sprzedaż dawnego szpitala hutniczego na Kucelinie. Poprzedni przetarg ogłoszony pod koniec lipca br. na kwotę 6 milionów złotych nie spotkał się z wystarczającym zainteresowaniem inwestorów. Obecnie ogłoszono drugi przetarg, na kwotę 4,7 miliona złotych.

Infrastruktura dawnego szpitala hutniczego wchodzi w skład majątku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Zbigniew Bajkowski, dyrektor placówki wyjaśnia kulisy ogłoszenia przetargu oraz plany, jakie zostaną zrealizowane w sytuacji, gdy uda się sprzedać obiekt na Kucelinie:

Chcemy sprzedać nieruchomość, która jest już nieużytkowana przez szpital od blisko dwóch lat, a ponieważ potrzebujemy pieniędzy na inwestycje, bo ciągle inwestujemy w modernizację szpitala. Oczywiście sprzedającym jest Zarząd Województwa Śląskiego. Cena wywoławcza to jest 4 miliony 700 tysięcy złotych za obiekt wraz z działką. Mamy już pierwszych zainteresowanych, którzy obiekt oglądają.

Administracja szpitala na Parkitce nadzoruje przetarg, dotyczący obiektu na Kucelinie. Nie jest to jednak jedyna nieruchomość, która w najbliższym może czasie trafić na sprzedaż. W posiadaniu Szpitala Specjalistycznego jest jeszcze kilka innych nieużytkowanych nieruchomości, których sprzedaż również przełoży się na przyśpieszenie modernizacji szpitala na Parkitce:

Takich nieruchomości do sprzedaży w przyszłym roku będziemy mieli więcej. M.in. Działki obok szpitala na Parkitce, przy ul. Bialskiej, tego jest około trzech hektarów. To też są nieruchomości, z których pieniądze posłużą na modernizację szpitala – chcemy za to wyremontować duży blok operacyjny. No i będziemy mieli też do sprzedaży w przyszłym roku działki przy naszym obiekcie, przy ul. PCK. Tam będzie tego około 1,5-2 hektarów. Będziemy sprzedawać nieruchomości, które są nam zbędne po to, żeby pozyskane pieniądze przeznaczyć na modernizację szpitala.

W ostatnim czasie służba zdrowia przeżywa ogromny niedobór personelu medycznego. W obliczu tego rozsądnym wydaje się kumulowanie załóg szpitalnych w jednym, dobrze obsadzonym miejscu zamiast rozpraszać personel w kilku miejscach, w których te niedobory kadrowe będą mocno odczuwalne. Natomiast wyprzedaż gruntów i nieruchomości które przynoszą tylko koszty może mocno podreperować budżet zespołu szpitalnego na Parkitce.

Skip to content