Szpital NU-MED zawiesza działalność

Od 1 lipca Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED w Częstochowie zawiesza swoją działalność. Pacjenci będą mogli kontynuować leczenie w Tomaszowie Mazowieckim, Dąbrowie Górniczej oraz Katowicach.

Jak czytamy w komunikacie umieszczonym na stronie szpitala, decyzja o wstrzymaniu przyjęć pacjentów oraz leczenia onkologicznego spowodowana jest działaniami reorganizacyjnymi. Szczegóły sprawy przybliża Jacek Stępnicki rzecznik prasowy NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej:

– Ta decyzja wynika z tego, że nie mamy możliwości rozwoju. Występowaliśmy o możliwość uzyskania kontraktu na chirurgię onkologiczną. W Częstochowie przy ul. Warszawskiej mamy 2 bloki operacyjne, gdzie moglibyśmy przeprowadzać zabiegi. Niestety nie otrzymaliśmy kontraktu na tę działalność. Kontraktu nie otrzymaliśmy również na onkologię kliniczną, która umożliwiłaby wprowadzenie tzw. programów lekowych w zakresie chemioterapii. Bez tych kontraktów nie możemy być ośrodkiem kompleksowego leczenia pacjentów, a takie są współczesne wymogi. NFZ uzasadnia, że nie spełniamy wymogów. W naszej ocenie jest zupełnie inaczej. W Tomaszowie Mazowieckim taki kontrakt otrzymaliśmy, co może świadczyć o tym, że jesteśmy solidną firmą.

Obecnie szpital wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentów, a osoby, które do tej pory korzystały z oferty placówki będą musiały kontynuować leczenie poza granicami miasta. W tym celu swoje usługi oferować ma Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim, Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny w Dąbrowie Górniczej oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jak mówi ks. Andrzej Kuliberda, jeden z pacjentów onkologicznych szpitala NU-MED w Częstochowie – leczenie w placówkach oddalonych od miejsca zamieszkania sprawia wiele problemów. Dojazd męczy, co osoby chorujące na nowotwór odczuwają ze wzmożoną siłą:

– Byłem zszokowany informacją o zawieszeniu działalności szpitala. W mojej chorobie nowotworowej ten szpital był błogosławieństwem. Atmosfera, podejście do pacjenta, spotkania z lekarzem są tam wspaniałe. Bardzo się cieszę, że mogłem korzystać z takiej pomocy. Wiem, ze nie tylko ja jestem zadowolony z usług NU-MED. Ten, kto nie doświadczył choroby nowotworowej oraz chemioterapii, nie wie, jak wielką różnicą est przemieszczenie się nawet kilkaset metrów dalej. To naprawdę ogromny wysiłek.

Sprawę zawieszenia działalności szpitala NU-MED w Częstochowie komentuje również Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki:

– Uważam, że jest to karygodne. Tak być nie może. Dla pacjenta jest to wielkie rozczarowanie i ogromna tragedia. W tym szpitalu były naprawdę wspaniałe warunki. Jak można nie dać kontraktu dla tak wspaniałego szpitala?

O sytuacji częstochowskiego szpitala powiadomiony został Wojewoda Śląski, a także Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. O dalszym przebiegu sprawy będziemy informować.

Wszelkie informacje pacjenci NU-MED mogą uzyskać w formie telefonicznej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00. Numery telefonów do szpitala podane są na stronie internetowej placówki.

Komunikat szpitala NU-MED skierowany do pacjentów przeczytać można tutaj:

KOMUNIKAT 

ABK

Skip to content