„Sztuka dla każdego” na Placu Biegańskiego

Zbliżając się na Plac Biegańskiego podczas hucznej imprezy zazwyczaj takową najpierw słychać, a dopiero później widać. Zupełnie inaczej rzecz miała się w sobotę i niedzielę, 29-30 czerwca podczas wydarzenia plenerowego „Sztuka dla każdego”.

Już po raz szósty Miejska Galeria Sztuki zorganizowała targi połączone z warsztatami, których celem były rozmaite działania włączające widzów w poznawanie i współtworzenie sztuki. Promocja składała się z dwóch części i brali w niej udział artyści związani z Częstochową.

– Pierwszą jest „Anatomia sztuki” i w cyklu tym możemy zobaczyć sześciu autorów, którzy w różnych godzinach prezentują się jako twórcy, pracujący na oczach publiczności. W drugim dziale mamy „Sztukę w działaniu”. Tutaj pokazy wykonuje jedna osoba, ale przez wiele więcej godzin. Mamy również bogato rozwinięte warsztaty dla dzieci – wymieniała Barbara Szyc z Miejskiej Galerii Sztuki.

Wśród gromady pawilonów dostępnych do oglądania na Placu Biegańskiego, było m.in. stoisko poświęcone warsztatom papieroplastyki.

– Są to warsztaty otwarte, zapraszam wszystkie dzieci chętne do udziału. Ich tytuł to „Chrońmy zwierzęta”, a w ich ramach można wykonać zwierzęta, które są zagrożone wyginięciem. Są to m.in.: dzioborożce, misie polarne, wilki, tygrysy, żółwie, pandy czy nosorożce – mówiła koordynatorka stoiska Adrianna Zawadzka, artysta, plastyk, asystent na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza oraz nauczyciel w Niepublicznym Zespole Szkół Oświatowych.

Nie zabrakło także stoiska dotyczącego prezentacji twórczości plastycznej. Coroczne targi są jedną z niewielu okazji dla artystów do prezentowania swojej twórczości poza obszarem Miejskiej Galerii Sztuki.

– Mam zaszczyt uczestniczyć w kolejnej edycji targów, co osobiście bardzo mnie cieszy. Ważne jest to, że artyści mają tutaj szansę pokazać się szerszemu gronu lokalnych mieszkańców i przejezdnych gości. Osobiście prezentuję tutaj swoją minimalistyczną stronę, tzn. niewielkie rysunki, trochę grafik (aquafort). Mam też próbki malarstwa. Jest spore zainteresowanie i miły odbiór wystawy ze strony gości – mówił Arkadiusz Zając, artysta, malarz i rysownik.

W targach wzięło udział około trzydziestu częstochowskich artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki. Na stoiskach, poza podziwianiem dorobku artystycznego, istniała także możliwość rozmowy z autorami, zakupu dzieł, a także oglądania artystów w akcji.

BNO