Szybki i prosty sposób na receptę online

ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Od jakiegoś czasu bierzesz te same leki, a ostatnie opakowanie w domowej apteczce właśnie się skończyło? To idealny moment, by przekonać się o zaletach e-recept! Przekonaj się, że wizyta u lekarza tylko po zlecenie nie ma sensu!

Kiedy można otrzymać e-receptę bez wychodzenia z domu?
Pójście do przychodni wymaga dostosowania swojego planu dnia do godzin przyjęć. Ty tracisz nerwy i czas w kolejkach, a do tego zajmujesz miejsce innym pacjentom. Po co to robić, skoro możesz załatwić wszystko przez internet? Od 2020 r. większość recept wystawianych przez lekarzy jest rejestrowanych w systemie e-zdrowie – tylko w wyjątkowych przypadkach pracownicy opieki zdrowotnej korzystają z papierowych dokumentów i własnoręcznych podpisów. To pozwala na zdecydowanie szybsze zdobycie leków potrzebnych do kontynuowania terapii czy kolejnej dawki środków antykoncepcyjnych. Co nie znaczy, że wszystkie recepty online wystawiane są „z automatu” tak, jak wnioskuje pacjent.

Prawidłowe rozpoznanie choroby na odległość jest bardzo trudne. W niektórych przypadkach diagnoza wymaga mniej lub bardziej specjalistycznych badań, by odpowiednio dobrać sposób leczenia i sformułować zalecenia dla pacjenta. Nie ma pewności, czy e-recepta online zostanie wystawiona przy pierwszym kontakcie w formie teleporady – czasami konieczna będzie wizyta stacjonarna.

Po zniesieniu obostrzeń covidowych NFZ rekomenduje, by z e-wizyty korzystać w pięciu sytuacjach. Te czynniki to:
• podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i choroby COVID-19;
• kontynuacja leczenia środkami na receptę;
• zapotrzebowanie na wyroby medyczne w ramach kontynuacji wcześniejszych zaleceń;
• pacjent potrzebuje jedynie zaświadczenia o stanie zdrowia;
• dziecko przed 6. r.ż. wymaga porady kontrolnej – takiej, która nie wymaga badań i została umówiona podczas wcześniejszej wizyty.

Przepisy precyzują również okoliczności, w których lekarz nie może odmówić przyjęcia pacjenta w gabinecie. Bezpośredniej wizyty w przychodni lub innej placówce medycznej nie wolno zamieniać na żadną formę teleporady, jeżeli:
• pacjent (lub opiekun ustawowy) nie wyraża takiej zgody;
• chory zmaga się ze schorzeniem przewlekłym i pogorszył się jego stan zdrowia lub zmieniły się symptomy;
• istnieje prawdopodobieństwo choroby nowotworowej;
• dziecko-pacjent ma mniej niż 6 lat;
• chory udaje się na pierwszą wizytę do lekarza/pielęgniarki/położnej/pracownika POZ wskazanego wcześniej w deklaracji wyboru przy umawianiu wizyty.

Specjalistyczne serwisy internetowe pomagają uzyskać receptę online w 5 min po wysłaniu formularza

Rzeczywisty czas oczekiwania jest uzależniony od wielu czynników, m.in. dostępności lekarza w placówce medycznej wybranej przez pacjenta. Przykładowo serwis https://e-lekarz24h.pl/ deklaruje, że działa w trybie 24/7. Są podmioty medyczne, w których specjaliści prowadzą konsultacje wyłącznie w określonych godzinach, ale za to pacjent może wcześniej wybrać, kto dokładnie zajmie się jego przypadkiem. Bez względu na sposób funkcjonowania usługi internetowej, chory musi wypełnić formularz i dołączyć dokumentację medyczną. Jeśli pominie ważny element lub informację, będzie musiał uzupełnić braki.

Każdy formularz od pacjenta musi być przeanalizowany przez odpowiedniego specjalistę – lekarz nie wystawia e-recept od ręki, tylko weryfikuje zgłoszenie zapotrzebowania na lek. Jeżeli z jakiegoś powodu uzna, że w danym przypadku nie powinno się podawać substancji, o którą wnioskuje pacjent, nie wypisze zlecenia. Za skutki swojej decyzji lekarz odpowiada tak samo, jak podczas osobistych przyjęć w przychodni. Recepta internetowa nie będzie ważna, jeśli nie zostanie opatrzona odpowiednim podpisem uprawnionego reprezentanta zawodów medycznych.

Korzystanie z e-recept nie wymaga rejestracji w IKP lub innych usługach online

Osoba, która otrzymuje zlecenie na lek, może zrealizować je na kilka sposobów – dzięki wiadomości SMS lub e-mail, a w przypadku posiadania Internetowego Konta Pacjenta również przez aplikację mobilną. Każda recepta online trafia do wspólnego systemu e-zdrowie (P1). W aptece wystarczy:
• pokazać kod QR do zeskanowania;
• podać numer PESEL chorego i czterocyfrowy kod liczbowy z e-recepty.

Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami Android oraz iOS znajdą aktualne zlecenia na leki, historię i inne informacje w aplikacjach mojeIKP lub mObywatel. Do korzystania z nich potrzeba profilu zaufanego lub stosownej usługi bankowości internetowej. Osoby, które nie używają żadnej z wymienionych e-usług administracyjnych, mogą w pełni polegać na SMS-ach i załącznikach z e-maili. E-recepty w takiej formie mają taką samą ważność.

Skip to content