Poznawanie tajemnic świata techniki, ewolucja i zmiany na ziemi, pod ziemią oraz w powietrzu. Jak z technicznego punktu widzenia wykorzystywane są cztery żywioły? Dlaczego żarówka się pali? Czy technika bez obecności człowieka spełni swoje zadania? Na te i wiele innych pytań będziemy mogli znaleźć odpowiedź w trakcie tegorocznej Industriady.

Coroczne święto Szlaku Zabytków Techniki od 12 lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Industriada to wydarzenie o zasięgu wojewódzkim, obejmujące kilkanaście miast i kilkadziesiąt punktów na szlaku śląskiego przemysłu.

– Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców na Industriadę. 12. edycja, 11 września, do wyboru do koloru 25 miejscowości, 33 obiekty, 283 wydarzenia. Myślę, że w tej różnorodności dziedzictwa przemysłowego każdy znajdzie coś dla siebie, tak więc gorąco zapraszamy. Szalony dzień przed nami, będzie dużo do zobaczenia – zapraszał do uczestnictwa Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

W tegorocznej Industriadzie biorą udział trzy częstochowskie muzea. Jednym z nich jest Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, które ma przygotowanych wiele atrakcji dla zwiedzających.

– Na początku mamy zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud żelaza. W tamtym roku ze względu na pandemię niestety nie było zwiedzania z emerytowanymi górnikami. Na szczęście w tym roku będzie taka możliwość z górnikami ze stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa oddział w Częstochowie. Na to zwiedzanie mamy zapisy. Zaczynamy od 11:15, następne grupy będą wchodzić co pół godziny. Warto zobaczyć też wystawę plenerową „Technika górnicza na kopalniach rud żelaza”, która przedstawia, jak przez wieki zmieniała się technologia górnictwa, czym było „smyczenie kibla”, jak nastąpił skok technologiczny oraz w jaki sposób wyglądało wtedy wydobycie i kopalnie. Dzięki Politechnice Częstochowskiej mamy bardzo dużo warsztatów, ciekawostek oraz doświadczeń, które prezentować będą naukowcy z Politechniki. Zachęcamy także do zapisania się na zajęcia przygotowane specjalnie dla dzieci – zachęcał Łukasz Pabiś z Działu Historii Muzeum Częstochowskiego.

Częstochowskie Muzeum Kolei zaprasza natomiast m.in. na przejażdżkę zabytkową drezyną z napędem spalinowym, która co roku jest oblegana podczas Industriady. Nie zabraknie także nowości.

– Nowością w tym roku są warsztaty dla dzieci, które będą miały w sobie kawałeczek kolejowy, taki techniczny aspekt oraz troszeczkę robotyki. Industriada w całym województwie odbywa się pod hasłem „Technika. To was zaskoczy”. My chcemy zaskoczyć tą techniką wszystkich naszych odwiedzających. Liczymy na dużą frekwencję. Mamy zarówno swoich stałych widzów, jak i nowe twarze, które dołączają do nas co roku. Bardzo dobrym ukłonem w stronę odwiedzających co roku cieszą się darmowe przejazdy Kolejami Śląskimi. To powoduje, że z całego województwa spływają do nas odwiedzający, którzy mogą zwiedzić nasze muzeum. Industriada daje też możliwość przejechania się na symulatorze jazdy pociągiem, na który gorąco zapraszamy – mówił Jan Mucha, koordynator Industriady w Muzeum Historii Kolei.

Częstochowski szlak zabytków poprowadzi także do dawnych częstochowskich Zakładów Przemysłu Zapałczanego, do których odwiedzin zaprasza Eugeniusz Kałamarz, prezes Muzeum Produkcji Zapałek.

– Fabryka zapałek w Częstochowie była właściwie u podwalin powstania Śląskiego Szlaku Zabytków Techniki, ponieważ mieliśmy wizyty pracowników Urzędu Marszałkowskiego, m.in. dr. Adama Hajduki, który dokonał oględzin zakładu, a potem zrodził się pomysł i zaproszono nas do uczestnictwa w programie, na co się oczywiście zgodziliśmy – wspominał Eugeniusz Kałamarz, prezes dawnych częstochowskich Zakładów Przemysłu Zapałczanego oraz przewodnik po muzeum, który zachęca do odwiedzin tego unikatowego miejsca.

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki będzie celebrować również pięć obiektów zaprzyjaźnionych. Będą to: Browar Zamkowy w Raciborzu, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie, Prochownia z Pszowa oraz Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej.

BNO

Skip to content