Technology Open Day w murach UJD

We wtorek 23 października w murach Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie odbyło się po raz kolejny w historii uczelni Krajowe Inteligentne Specjalizacje Technology Open Day. Do udziału w wydarzeniu, oprócz pracowników UJD, zaproszono przedstawicieli biznesu – przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces na rynku. W obradach wzięli także studenci oraz przedstawiciele Politechniki Częstochowskiej.  – Po raz kolejny gościmy  w murach naszej uczelni przedstawicieli biznesu, którzy są zainteresowani zleceniem badań, które możemy dla nich wykonać. Zainteresowani są także szeroko zakrojoną współpracą. Nasi pracownicy opowiadają im w sposób przystępny o naszych wynalazkach. Cały czas pracujemy nad nowymi projektami, między innymi nad baterią, która dłużej będzie podtrzymywała nasze urządzenia elektroniczne, na przykład telefony komórkowe – mówi pracownik naukowy Uniwersytetu i broker innowacji Karolina Grabowska.

Uczestnicy wtorkowego sympozjum mieli okazję wysłuchać kilku ciekawych wykładów. Jeden z nich dotyczył nowych związków chemicznych wykorzystywanych w lekarstwach przeciwko chorobom nowotworowym. Nowe związki chemiczne mogą zminimalizować skutki uboczne, jakie często wywołują lekarstwa zażywane przez osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi.  Referat na ten temat  wygłosiła go  prof. UJD, chemik i twórca technologii Barbara Morzyk – Ociepa.

Projekt Kis Technology Open Day został zainicjowany w 2014 roku przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pod koniec 2017 roku projekt ruszył w Polskę. Do organizatorów dołączyło Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki. Dzięki połączonym energiom na przełomie 2017 i 2018 roku zorganizowano aż 6 spotkań w całym kraju. Przez minione 4 lata w spotkaniach Rzeczników Nauki wzięło udział około 80 naukowców i około 40 dziennikarzy z mediów ogólnopolskich i lokalnych. Spotkanie w Częstochowie otwiera najnowszą edycję. W tym roku Centrum Nauki Kopernik planuje aż 10 spotkań w całej Polsce. Koordynatorem spotkania w Częstochowie jest UJD.

PNP