AJD-fot.-Marcin-Jedryka

W dniach 13 – 14 października w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie odbędzie się konferencja naukowa „Tendencje we współczesnej administracji publicznej – podmioty, zadania publiczne oraz prawne formy ich realizacji”. Wydarzenie to jest organizowane przez pracowników Instytutu Administracji Wydziału Nauk Społecznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Konferencja ta ma na celu prowadzenie dyskusji naukowej i wymianę poglądów na temat aktualnych kierunków rozwoju administracji publicznej, zarówno na poziomie tworzenia prawa, jak również z perspektywy dogmatycznego jej ujęcia. Z uwagi na szeroki zakres przedmiotowy konferencji udział w niej mogą brać nie tylko przedstawiciele środowisk akademickich, ale także praktycy, jak również inne osoby, którym problematyka ta jest bliska. Obrady będą prowadzone zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

– W sumie zaprosiliśmy około 95 gości z różnych ośrodków akademickich. Z zagranicy ma pojawić się 21 osób, z takich państw jak: Słowacja, Czechy, Węgry, Białoruś, Rosja i Ukraina. Wśród uczestników konferencji będą m. in. prof. Lidia Zacharko, prof. Jadwiga Glimińska-Pawlic, prof. Adam Sulikowski, prof. Bartosz Rakoczy, prof. Leszek Bielecki czy prof. Tadeusz Kiełkowski. Pojawią się również radcy prawni, prezes byłej Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych. Pokłosiem konferencji będzie monografia licząca ponad 120 publikacji, w tym również w języku angielskim. Będzie ona liczyć 3 tomy – mówi współorganizatorka konferencji Paulina Bieś-Srokosz z Instytutu Administracji Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Obszary, które będą przedmiotem analizy podczas konferencji:

– nowe formy organizacyjno-prawne w administracji publicznej,
– formy prawne realizacji zadań publicznych,
– znaczenie i wpływ realizacji zadań publicznych przez podmioty prywatne,
– sytuacja prawna jednostki we współczesnej administracji publicznej,
– interes publiczny a interes prywatny we współczesnej administracji publicznej oraz ich ochrona prawna,
– wzrost znaczenia instytucji ombudsmańskich,
– wpływ prawa cywilnego na działanie administracji publicznej, zadania publiczne oraz ich realizację,
– wzajemne przenikanie prawa administracyjnego i prawa cywilnego oraz granice między tymi dwiema gałęziami prawa
– współczesne problemy sektora publicznego i prywatnego – kierunek zmian ich wzajemnych relacji,
– znaczenie i wpływ ustawodawcy na kształt i działanie współczesnej administracji publicznej,
– wpływ prawa europejskiego i międzynarodowego na kształt i działanie współczesnej administracji publiczne

Szeroki zakres tematyczny sprawił, że organizatorzy tego wydarzenia mogli liczyć na liczne wsparcie z różnych źródeł.

– Udało nam się pozyskać wsparcie od Agencji Mienia Wojskowego, Krajowej Izby Radców oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu. Wsparcia udzielają również takie instytucje jak: Agencja Nieruchomości Rolnych – Oddział Terenowy w Opolu i Śląski Oddział Regionalny ARiMR – dodaje P. Bieś-Srokosz.

Konferencja odbędzie się przy ul Zbierskiego 2/4 w budynku Wydziału Nauk Społecznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Michał Bobra

Skip to content