Żołnierze WOT/fot. BP 13 ŚBOT

Sytuacja epidemiczna, lockdown i zamęt w Narodowym Programie Szczepień spędzają sen z powiek niejednej osobie. W dobie sytuacji kryzysowych wsparcie dla społeczności lokalnej oferują m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ich aktywne zaangażowanie w tzw. działania antycovidowe nie jest więc zaskoczeniem.

Szczegóły świadczonej pomocy przedstawia Monika Ligejka, rzecznik prasowy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej:

– Trudno wymienić wszystkie fronty walki z koronawirusem, na jakich działają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i żołnierze wojsk operacyjnych. Przede wszystkim jest to jednak pomoc przy szczepieniach, wymazach, transportu butli z tlenem czy też sprzętu medycznego. Pomagamy też w budowaniu szpitali tymczasowych. Swoimi działaniami wspieramy też Domy Pomocy Społecznej czy ośrodki dla seniorów.

W zeszłym roku na potrzeby tzw. działań antycovidowych Wojska Obrony Terytorialnej utworzyły też specjalną infolinię. Obecnie numer przeznaczony jest przede wszystkim dla osób starszych, wymagających pomocy przy szczepieniu:

– Nasi żołnierze są w stanie pomóc zarówno w dotarciu do punktu szczepień, jak i z rejestracją już na miejscu. Czuwają przy danej osobie tuż po zaszczepieniu. Są też w stanie odwieźć ją do domu. Aby skorzystać z tej pomocy, wystarczy zadzwonić pod numer 800-100-115. Należy powiedzieć jakiej pomocy się oczekuje. Takie informacje natychmiast trafiają do danej brygady w konkretnym województwie. Infolinia czynna jest codziennie od godz. 7.30 do 19.30.

Obecnie w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy blisko 1500 żołnierzy ochotników oraz ok. 200 zawodowych

ABK

Skip to content