Testament Marszałka

“Testament Marszałka” – pod takim tytułem w czwartek 4 października w Muzeum Monet i Medali odbyły się spotkanie i wykład prof. Wiesława Jana Wysockiego – historyka, nauczyciela, wykładowcy, specjalisty historii powszechnej w czasach nowożytnych oraz historii wojskowości. Spotkanie prowadził Bartosz Kapuściak z katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Profesor mówił o myśli politycznej Józefa Piłsudskiego i jego roli w odbudowie powstającej z upadku Polski. Opowiedział też o inicjatywach podejmowanych w ostatnich latach, których celem jest powrót do idei niepodległościowej. Prof. Wysocki wskazał też na najważniejsze elementy testamentu Józefa Piłsudskiego, które ciągle są aktualne. W szczególności powinniśmy gloryfikować dumę chwalebnych kart naszej historii i unikać uciekania w pedagogikę wstydu – argumentował profesor.

Po wykładzie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. Spotkanie zorganizowali: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Częstochowie oraz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

PNP