14 grudnia 1957 r., w Warszawie odbył się I Krajowy Zjazd Delegatów Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej z udziałem 214 delegatów. Podczas spotkania uchwalono statut TKKF, zatwierdzono godło, barwy oraz odznakę. Również w pierwszej połowie grudnia zarejestrowane zostało pierwsze ognisko TKKF w Częstochowie, którego inicjatorem był nieżyjący już Mieczysław Hrehorów.

O tym, jak i dlaczego powstało Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej mówi Jerzy Kowalski – wiceprezes częstochowskiego związku TKKF w Częstochowie:

Przed wojną działało Towarzysztwo Gimnnastyczne “Sokół”, któremu zabroniono działaności w Polsce po wojnie. Kilku działaczy “Sokoła” ciągle wychodziło z inicjatywą, aby powstało jakieś stowarzyszenie, które rozwijałoby kulutrę fizyczną wśród mieszkańców. Po kilku latach powstało Towarzystow Krzewienia Kultury Fizycznej.

Od początku działania TKKF-u były prężne. Już w pierwszym roku istnienia powstało ponad 200 jednostek pod nazwą „Ognisko”. – Podczas procesu rozwojowego Częstochowa nie stała na uboczu… – dodał wiceprezes Kowalski:

Do rozwoju przyczyniły się zakłady pracy, które w latach 60. i 70. masowo organizowały stowarzyszenia regulaminowe, które mogły działać wśród pracowników. Częstochowa nie stała na uboczu, też działaność była rozwijana ognisko w Częstochowie działało pod nazwą “Ognisko”. Pierwszą inicjatywą, do której przyczynił się Pan Mieczysła Hrehorów było powstanie pływalni letiej przy ulicy Sobieskiego i tam towarzystwo miało swoją siedzibę. Też w latach 60. powstał Zarząd Miejski, a kiedy powstało województwo powstał Zarząd Wojewódzki TKKF. Wtedy w samej Częstochowie działało ponad 40 stowarzyszeń o tej nazwie. We większości były to ogniska regulaminowe, czyli nie posiadające osobności prawnej.

Od 1957 roku częstochowski związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej działa nieprzerwanie do dzisiaj. Obecnie w naszym regionie funkcjonuje kilkanaście ognisk, które w większości działają pod nazwą „Klubów rekreacyjno-sportowych”. Wśród nich można znaleźć m.in. Klub TKKF „Pegaz”, a także: Ognisko TKKF Tauron czy Ognisko TKKF Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca”. Ponadto jednostki TKKF-u działają jeszcze w Parzymiechach i Boronowie.

Skip to content