W 2020 roku Częstochowa obchodzi jubileusz 800 lat pierwszej pisemnej wzmianki o mieście. Z tej okazji, mimo sprzeciwu wielu mieszkańców, władze samorządowe postanowiły zmienić miejski herb. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadła podczas sesji rady miasta w czwartek, 27 lutego.

Sprawa od samego początku budziła kontrowersje. Kiedy w grudniu 2017 roku zaprezentowano nowy projekt, pojawiły się głosy, jakoby wyeliminowanie z herbu czarnego kruka bezpośrednio kojarzonego z Jasną Górą, było działaniem wbrew Kościołowi. Podobnym tezom zaprzeczała Magdalena Woch z Wydziału Kultury Promocji i Sportu urzędu miasta:

-Być może wygląda to trochę jak walka z Kościołem, ale tak nie jest. Władysław Opolczyk, którego symbole znajdowały się w tym średniowiecznym herbie, do którego mamy intencję powrócić, był osobą niezwykle zasłużoną dla Kościoła. Sprowadził do Częstochowy zarówno paulinów, jak i ikonę Matki Bożej.

Rzecznik Jasnej Góry, o. Sebastian Matecki poinformował wówczas, że klasztor paulinów nie zamierza komentować tematu.

Według radnego Pawła Rukszy, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk doprowadził do zmiany herbu poprzez zastosowanie podstępu:

-Na swojej stronie internetowej prezydent ogłosił, że kruka do herbu wprowadzili Niemcy, za czasów II wojny światowej, w zamian orła. To niezwykle mylące. Nawet ja się przeraziłem, że mamy mieć w herbie kruka, którego wprowadzili Niemcy. Zacząłem czytać na ten temat i rzeczywiście prawdą jest, że Niemcy orła z herbu wyrzucili. Nie wstawili jednak w to miejsce kruka. Orzeł był jako trzecie zwierzę w bramie, na dole herbu. Orła nie było za czasów niemieckich. Kruk był już i przed wojną, ale Niemcy go nie wprowadzili. Według mnie to była niemiecka wrona. Takim fortelem, oszustwem i kłamstwem prezydent próbuje sobie zaskarbić przychylność mieszkańców.

Radny Ruksza określa podjętą decyzję jako niepotrzebną i kosztowną:

-To oszustwo świadczy o tym, że prezydent nie ma innych argumentów, jak tylko ideologiczne. Ta zmiana jest wykonana tylko i wyłącznie z przyczyn ideologicznych, a więc jest niepotrzebna. Będziemy także ponosić duże koszty z tym związane. To są koszty sztandarów, tabliczek, papierów firmowych, ale i wielu innych miejsc, w których ten herb jest widoczny.

Projekt nowego herbu wykonali profesorowie Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie: Marceli Antoniewicz i Andrzej Desperak. Główna zmiana, jaką zauważymy, dotyczy zmiany czarnego kruka, na złotego orła. Podczas konferencji prasowej 6 lutego prof. Marceli Antoniewicz uzasadniał konieczność zmiany herbu:

-Jest wielki sens tej zmiany, ze względów naukowych, historycznych i kulturowych. Jest to przywrócenie najbardziej zacnej formy z czasów historycznych. Ta forma istniała zawsze. W tradycji współczesnej są dwa kryteria przyjmowania ostatecznej formy: jest kryterium dawności, najdawniejsza forma, lub forma najdłużej trwająca. Czasem był taki epizod, że najdawniejsza forma trwała tylko przez pół wieku, a później przez setki lat najdłuższa była inna. W przypadku Częstochowy spełnione są oba kryteria.

O zmianę częstochowskiego herbu zapytaliśmy także mieszkańców miasta:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2020/02/5_sonda.mp3]

Uchwała o zmianie herbu powinna wejść w życie 14 dni po publikacji w dzienniku urzędowym wojewody śląskiego.

Jakub Szewczyk

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content