To nie jest praca, to jest służba… Promocje w CS PSP

To nie jest praca, to jest służba – te słowa skierował do absolwentów XIX turnusu Studium Dziennego Aspirantów PSP i absolwentów Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zakresie II kwalifikacji Z.23 w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie komendant szkoły, mł. bryg. Piotr Placek. Uroczysta promocja, która odbyła się w sobotę 15 lipca, była zwieńczeniem prawie dwuletniego okresu kształcenia, podczas którego absolwenci zdobywali wiedzę teoretyczną i praktyczną. W uroczystości wzięli udział m. in. bp Andrzej Przybylski, poseł do Europarlamentu Jadwiga Wiśniewska, posłowie na Sejm RP Lidia Burzyńska oraz Szymon Giżyński, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, kierownictwa Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, służb mundurowych oraz rodziny i przyjaciele promowanych strażaków. Jak twierdzi mł. bryg. Dariusz Andryszkiewicz, rzecznik Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, promocje są wielkim wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej:
– Dziś kończy się dwuletni okres nauki. Absolwenci otrzymują stopień młodszego aspiranta. To jest na pewno przełomowe wydarzenie w ich życiu. Otrzymali wykształcenie i teraz będą musieli przekazać zdobytą tutaj wiedzę swoim podwładnym w jednostkach w całej Polsce. Jestem pewien, że zdobyli olbrzymią wiedzę. Są to ludzie bardzo dobrze przygotowani, potwierdzili to zdając szereg egzaminów i jeżeli tylko będą mieli stworzone odpowiednie warunki, to będą się rozwijali dalej. Ta kadra będzie oddziałem liniowym zabezpieczającym nasze bezpieczeństwo.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. dla absolwentów w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Oddanie strażaków pod opiekę ich patrona, św. Floriana, podkreślał bp Andrzej Przybylski:
– Jestem tutaj dlatego, żeby ucieszyć się takimi młodymi ludźmi, którzy chcą podjąć służbę dla nas wszystkich. Cieszę się też z tego, że ta uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą i cały korpus aspirantów modlił się i zapraszał Boga do służby mając świadomość, że ta służba musi opierać się na wartościach, na przykazaniach Bożych i jadąc czasem w bardzo trudne warunki, w bardzo trudne sytuacje potrzebne jest to Boże wsparcie.
Absolwenci, którzy zostali podczas sobotniej uroczystości promowani, otrzymali stopnie młodszego aspiranta. Teraz zostaną skierowani do pracy w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, gdzie będą dowodzić jednostkami w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych.

ZD

Skip to content