To wyjątkowe muzeum wyjątkowego człowieka – Krzysztof Witkowski w Poranku Radia Fiat

W niedzielę, 2 kwietnia obchodziliśmy 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Wspominaliśmy tego dnia w czasie Mszy św., czy przy organizowanych spotkaniach, jakim człowiekiem był papież Polak. Z tej okazji gościem Poranka Radia Fiat był Krzysztof Witkowski – dyrektor Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II w Częstochowie.

Krzysztof Witkowski wspominał dzień sprzed 18 lat, kiedy to Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca:

– To ten „spontan”, który odbył się 2 kwietnia. Wyjście na al. Jana Pawła II, rondo na ul. Warszawskiej. Rozświetliliśmy to miejsce niemal stu pięćdziesięcioma zniczami ułożonymi w kształt serca. Owo serce znalazło się na filmie, który wyświetlany jest w naszym muzeum. Takie wydarzenia przechodzą do historii. Najważniejsze jest oczywiście to, aby mieć św. Jana Pawła II w sercu. Nie trzeba robić nic na pokaz, wiedza i osobowość papieża Polaka wyeksponowały go jeszcze za jego życia.

W Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II w Częstochowie z okazji rocznicy śmierci papieża Polaka, w niedzielę 2 kwietnia zorganizowano Dzień Otwarty. Jak powiedział Krzysztof Witkowski, Muzeum odwiedzili młodzi ludzie, którzy chętnie słuchali jego opowieści o św. Janie Pawle II:

– Wyobraźmy sobie, że w tej chwili wyłączany jest Internet, a telefony komórkowe przestają działać. My mieliśmy taką sytuację od 1945 do 1978 roku. To symboliczne wyjście zza Żelaznej Kurtyny umożliwiło nam również otworzenie własnych serc. Możliwość ujrzenia polskiego Ojca Świętego na żywo była jak dotknięcie świętości i jak długo wyczekiwana wiosna.

Papież Jan Paweł II w ciągu ponad 26 lat swojego pontyfikatu ogłosił czternaście encyklik. Poruszał w nich najistotniejsze problemy z zakresu doktryny wiary, organizacji Kościoła, życia chrześcijańskiego:

– Jeśli mówimy o encyklikach, warto wspomnieć o Redemptor Hominis. Są to spisane doświadczenia św. Jana Pawła II z Kurii Krakowskiej, mówił w nich m.in. o pracy z młodzieżą. Tam znajdują się odpowiedzi na liczne pytania, można więc tę książkę nazwać programem pontyfikatu papieża Polaka na najbliższe lata. Być może już wtedy podejrzewał, że będzie osobą, która wprowadzi nas w III Tysiąclecie. Zachęcam do przeczytania dzieła. Pierwszy medal związany z postacią Jana Pawła II to właśnie ta encyklika, wydana przez Watykan jako medal annualny. Oryginalna odznaka znajduje się w trumnie Ojca Św.

Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II zostało uroczyście otwarte i poświęcone 11 sierpnia 2011 r. przez abp. Stanisława Dziwisza. W wydarzeniu wziął również udział papieski fotograf Arturo Mari, który pozostawił w Muzeum liczne pamiątki, które można oglądać w placówce. Co wydarzy się w najbliższym czasie w Muzeum, wyjaśnia Krzysztof Witkowski:

– Już dzisiaj zapraszamy na Konferencję w Muzeum, która odbędzie się 21 kwietnia o godz. 17:00. Patronat nad wydarzeniem objął metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Gośćmi będą m.in. ks. prof. Waldemar Chrostowski, śląska kurator oświaty Urszula Bauer oraz małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Mam nadzieję, że te nazwiska zachęcą, aby przyjść i posłuchać. Będziemy mówić o konkretach – co zrobić, aby św. Jan Paweł II nadal był traktowany priorytetowo. W drugiej części, spotkanie będzie moderował ks. Mariusz Sztaba. Zachęcamy do udziału w wydarzeniu.

Muzeum jest votum ofiarowanym Matce Bożej Królowej Polski w podziękowaniu za dar zdrowia po przebytym udarze dyrektora Muzeum Krzysztofa Witkowskiego i hołdem złożonym jednemu z najwybitniejszych Polaków – Karolowi Wojtyle, papieżowi, który z radością przybywał jako pielgrzym na Jasną Górę.

 

Skip to content