Trwa modlitwa o kanonizację bł. Karola de Foucauld

W poniedziałek 4 kwietnia Zgromadzenie Małych Sióstr Jezusa modliło się przed kanonizacją bł. Karola de Foucauld. Nabożeństwa i czuwania w intencji misjonarza mają miejsce w Dolinie Miłosierdzia Bożego w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, począwszy od 6 grudnia ubiegłego roku.

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który przypomniał, że do kanonizacji błogosławionego zostało nieco ponad miesiąc.

– Kanonizacja zaplanowana jest na 15 maja. Był to wielki mistyk i człowiek pustyni. W Częstochowie na terenie parafii Miłosierdzia Bożego mamy dom Małych Sióstr Jezusa, duchowych córek, które próbują żyć duchowością Karola de Foucauld. To z inicjatywy tych sióstr odbywa się modlitwa, czuwanie i Adoracja Najświętszego Sakramentu, poprzez które chcemy się przygotować duchowo do tej kanonizacji – powiedział bp Andrzej Przybylski.

Nawiązując do charyzmatu bł. Karola de Foucauld, bp Andrzej Przybylski powiedział w homilii, że należy dostrzegać ludzi biednych i będących na „ostatnich miejscach”, ponieważ takie zachowanie jest obecnością Boga w świecie.

– […] Okazuje się, że można kochać ostatnie miejsca i nie nie tylko naśladować w nich Jezusa, ale być obecnością Boga w świecie. Nie wtedy, kiedy jest się na pierwszym miejscu. Jest się obecnością Jezusa w świecie tym bardziej, im bardziej jest się na końcu, bo taki jest Jezus […] – głosił duchowny.

Każda z comiesięcznych modlitw i czuwań jest wzbogacona refleksją na temat życia i duchowości misjonarza. Za każdym razem omawiany jest inny wątek.

– Ostatnio zastanawialiśmy się nad symboliką i znaczeniem Nazaretu w życiu bł. Karola de Foucauld. Rozmawialiśmy m.in. o Świętej Rodzinie i ubóstwie. Wcześniej mieliśmy też wątek pustyni, czyli jak żyć, by w zabieganym świecie spotkać się z Panem Bogiem, a także wątek Najświętszego Sakramentu i Jego Ducha Adoracji – podkreślił ks. Mariusz Marszałek z Doliny Miłosierdzia Bożego.

Wieczorne modlitwy i czuwania w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Dolinie Miłosierdzia Bożego są jedną z wielu inicjatyw zaplanowanych przed kanonizacją bł. Karola de Foucauld. Czuwanie sióstr ze zgromadzenia ma pomóc wspólnocie lokalnego Kościoła m.in. w odpowiednim przygotowaniu do tej wyjątkowej chwili.

BNO

 

Skip to content