Fot. gov.pl

Do 9 lutego urzędy gmin prowadzą nabór na rachmistrzów spisowych. Chętni muszą być pełnoletni i mieć co najmniej średnie wykształcenie. Zgodnie z projektem noweli ustawy (przyjętym przez rząd 2 lutego bieżącego roku) Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpocznie się 1 kwietnia i trwać będzie do 30 września.

Spis stanowi bezcenne źródło informacji o tym, jak żyjemy oraz co zmieniło się w naszym życiu na przestrzeni ostatniej dekady. Pierwszych fragmentarycznych spisów ludności dokonywano już w starożytnym Egipcie, Persji czy Chinach i wykorzystywano je do celów podatkowych, wojskowych lub religijnych. Obecnie spis powszechny jest obowiązkowy, a w jego realizacji pomagają rachmistrzowie. O tym, kto oraz w jaki sposób może znaleźć się w tej grupie, mówi Marcin Breczko z biura prasowego urzędu miasta:

– Kandydatka lub kandydat na rachmistrza spisowego powinien mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Dane kandydatów są rejestrowane w Systemie Ewidencji Rachmistrzów (SER) przez upoważnionego pracownika Urzędu Miasta. Kandydat na rachmistrza spisowego, którego dane zostaną zarejestrowane w SER, otrzyma login do aplikacji e-learning. Na wskazany w ofercie adres e-mail zostanie wysłane hasło umożliwiające dostęp do systemu e-learning. Na podany adres e-mail będą przekazywane informacje o terminie i formie szkolenia – ukończenie go z wynikiem pozytywnym będzie warunkiem koniecznym do uzyskania możliwości kwalifikacji na rachmistrza spisowego. Kandydatki i kandydaci na rachmistrza zobligowani są do wzięcia udziału w szkoleniu w trybie zdalnym. Takie szkolenia obejmą część teoretyczną oraz praktyczną. Przeprowadzany po szkoleniu egzamin kandydata na rachmistrza odbędzie się poprzez aplikację e-learning. Zarówno podczas szkolenia, jak i egzaminu kandydaci będą korzystać z własnych urządzeń z dostępem do internetu (laptopa, komputera, tableta). Osoby, które nie wezmą udziału w całym szkoleniu, nie będą mogły przystąpić do końcowego egzaminu.

Na listę zakwalifikowanych do pełnienia roli rachmistrza wpisani zostaną kandydaci z pozytywnym wynikiem egzaminu (minimum 60% poprawnych odpowiedzi). O kolejności na liście zdecyduje liczba punktów uzyskanych na egzaminie przez kandydatów z danej gminy oraz najkrótszy czas, w jakim został napisany test.

– Kandydaci, którzy uzyskają najwyższe miejsce na liście, zostaną powołani na rachmistrzów spisowych – w liczbie adekwatnej do potrzeb. Podpiszą umowę zlecenia z dyrektorem urzędu statystycznego, jako zastępcą wojewódzkiego komisarza spisowego. Pozostali kandydaci będą zasobem rezerwowym. Rachmistrzowie spisowi będą wykonywać swoje czynności z wykorzystaniem urządzenia mobilnego ze specjalnym oprogramowaniem. Ich głównym zadaniem będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych (w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej) z wykorzystaniem urządzenia mobilnego oraz zebranie danych według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej. W sytuacji awaryjnej – gdy np. zmniejszy się liczba rachmistrzów w gminie (np. w wyniku zachorowania etc.) – przejmą też część zadań innych rachmistrzów, gdyby dotrzymanie terminu realizacji spisu było zagrożone.

Kandydaci mogą składać dokumenty osobiście w urzędzie miasta przy ul. Śląskiej, w punkcie kancelaryjnym przy ul. Jerzego Waszyngtona, pocztą lub za pośrednictwem platformy e-PUAP.

ABK

Skip to content