Trwa XXIII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych

Za uczestnikami konferencji już kilka sesji warsztatowych, które rozpoczęły się wczoraj. 17 stycznia została również odprawiona inauguracyjna Msza św. Kolejne cztery sesje plenarne miały miejsce dzisiaj, 18 stycznia w salach częstochowskiego Hotelu Arche.

Gośćmi konferencji byli znakomici prelegenci, specjaliści i przyjaciele Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Sesje poruszały tematy m.in. nowych chorób i terapii w opiece paliatywnej, a także postępowania terapeutycznego w opiece nad chorym.

O pomyślnym przebiegu drugiego dnia konferencji wypowiadała się prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, Anna Kaptacz:

Można powiedzieć, że są poruszane takie typowo medyczne tematy – chociażby choroby Alzheimer i SLM. Pacjenci z tymi chorobami nie trafiają do opieki paliatywnej, ale oni też znajdują się w trudnym terminalnym okresie. Prowadzone są dyskusje i rozmowy, żeby i ci pacjenci znaleźli taką opiekę, jak pacjenci z chorobą nowotworową, no i kilkoma innymi, które już dopisano do naszej opieki.

Praca w opiece paliatywnej i hospicyjnej jest wymagająca, każdego dnia trzeba stawać przed trudnymi decyzjami medycznymi i dylematami etycznymi. Opieka nad pacjentem nieuleczalnie chorym, wymaga od osób realizujących opiekę wiedzy z zakresu postępowania terapeutycznego oraz kompetencji społecznych opartych na zaangażowaniu, trosce i odpowiedzialności.

KF

Skip to content