Tradycją w obchodzeniu Święta Bożego Narodzenia jest szopka przygotowana przez jasnogórskich Paulinów. W tym roku pod hasłem „Idziemy od żłobka do Eucharystii – wielkiej tajemnicy wiary” wystawiono drewnianą konstrukcję z figurami Świętej Rodziny, zwierząt oraz trzech Papieży: Franciszka, Benedykta XVI oraz św. Jana Pawła II.

Poza konstrukcją znajdującą się na dziedzińcu przed wejściem do Bazyliki drugą część szopki można zobaczyć na tzw. fosach otaczających Jasną Górę. Tam, znajduje się szopka z ruchomymi figurami oraz żywymi zwierzętami.

– Chrystus narodził się jako człowiek, ale jednocześnie to Ciało Boskie. Bóg schodzi na Ziemię, przyjmuje naszą ludzką naturę, a potem staje się Ciałem, które przyjmujemy – przybliżył o. Jan z jasnogórskiego klasztoru.

Mimo deszczowej pogody szopki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Wielu z nich przybyło spoza Częstochowy, by móc podziwiać jasnogórskie rzemiosło:

– Całość szopki jest przepiękna. Przyjechaliśmy z Krapkowice, gdzie również znajduje się piękna szopka, nie mniej ta jest wyjątkowa. Byłem tu kilka lat temu i wówczas szopka wyglądała nieco inaczej, znajdowała się też w innym miejscu – opisywał jeden z odwiedzających.

Napis widniejący na szopce nawiązuje do nowego programu duszpasterskiego „Eucharystia daje życie”, który koncentruje się na Sakramencie w trzech rodzajach tajemnic (wyznawanej, celebrowanej oraz posłania i chrześcijańskiego świadectwa). Realizacja programu rozpoczęła się 1 grudnia – w pierwszą niedzielę Adwentu i potrwa do końca 2022 roku. Jasnogórskie szopki bożonarodzeniowe można oglądać do 25 lutego.

BNO

Skip to content