Turniej piłkarski o puchar Jana Pawła II

Źródło: Informacja Turystyczna Wadowice

Już jutro, w 101 rocznicę urodzin Papieża Polaka, rozpocznie się w Częstochowie turniej piłkarski jego imienia. Do udziału w nim zostały zaproszone wszystkie częstochowskie szkoły podstawowe i średnie.

O genezie pomysłu mówi inicjatorka i pomysłodawczyni turnieju, s. Milena ze zgromadzenia Sióstr św. Józefa:

Nasze miasto jest bardzo związane z postacią Jana Pawła II, chociażby z tego względu, że właśnie tutaj otrzymał honorowe obywatelstwo. I ponieważ urodziny Jana Pawła II to zawsze wielkie wydarzenie dla Polski, w Częstochowie powstała piękna inicjatywa ludzi młodych. Najpierw, ponieważ jest epidemia, miały być rozgrywki sportowe o puchar Lolka. Ponieważ klasy 1-3 wróciły do szkoły, a Jan Paweł II bardzo promował wartość sportu wśród ludzi młodych, więc doszliśmy do wniosku, że w tym roku tylko dzieci z klas 1-3 będą w ten sposób czciły naszego wielkiego, polskiego papieża. Ale naczelnik Wydziału Oświaty, pan Rafał Piotrowski wpadł na jeszcze lepszy pomysł i przeniósł mistrzostwa o puchar Jana Pawła II do wszystkich placówek oświatowych i właśnie ruszają w Częstochowie Mistrzostwa o Puchar Jana Pawła II, które będą rozgrywały się w szkołach podstawowych i średnich.

Początkowo turniej miał się odbywać w Zespole Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie, jednak naczelnik Wydziału Oświaty, Rafał Piotrowski wziął pod uwagę przepisy epidemiczne:

Po przeanalizowaniu wymogów i obostrzeń pandemicznych, stwierdziłem, że jest jednak pewne zagrożenie wynikające z przybycia do jednej szkoły 10-20 drużyn z różnych szkół. W związku z tym dzisiaj rozesłaliśmy regulamin do szkół i wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe od dzisiaj do 8 czerwca, przeprowadzą turnieje w ramach swoich placówek. A więc tak naprawdę więcej dzieciaków będzie uczestniczyło w tym naszym turnieju, tylko że on zamknie się tylko i wyłącznie wewnątrz szkół. […] Szczególnie po pandemii jest potrzeba, żeby tego typu akcje i inicjatywy promować.

Jak słyszeliśmy, ograniczenia wynikające z epidemii przyczyniły się paradoksalnie do rozszerzenia turnieju na wszystkie szkoły. Rafał Piotrowski zdradza też jedną z niespodzianek, jaką przygotowuje dla szkół:

Przygotujemy – mam nadzieję że to się uda – taką niespodziankę: poprosiłem przedstawicieli klubu RKS Raków, żeby też koszulkę z podpisami zawodników też trafiła do takiej szkoły, w której najwięcej było zespołów i najwięcej meczy się rozegrało. […] Jeśli chodzi o sprawy techniczne, czterech zawodników + bramkarz to będzie podstawowy skład. Liczba zespołów rozgrywających prawie jak w Pucharze Polski, mam nadzieję, że będzie bardzo duże zainteresowanie.

W turnieju będą także brały udział dzieci ze szkół specjalnych.

RG